Czwartek, 25 Kwiecień 2024

Komitet Regionów odwołuje majową sesję plenarną oraz wszystkie inne aktywności

06.04.2020, 10:29 Aktualizuj: 07.04.2020, 09:13
Szef Komitetu Regonów Apostolos Cicikostas © European Union/ Philippe Buisson
Szef Komitetu Regonów Apostolos Cicikostas © European Union/ Philippe Buisson

Szef Komitetu Regonów Apostolos Cicikostas podjął decyzję o odwołaniu majowej sesji plenarnej oraz wszystkich innych aktywności tej instytucji.

 "W kontekście szybko zmieniającej się sytuacji postanowiłem odwołać wszystkie statutowe i niestatusowe aktywności do 15 maja, w tym majową sesję plenarną, aby pomóc chronić zdrowie członków i personelu Komitetu Regionów" – poinformował Cicikostas.

Poza posiedzeniami komisji tematycznych i sesjami plenarnymi Komitet Regionów organizuje liczne wydarzenia w Brukseli i w poszczególnych państwach członkowskich, podczas których samorządowcy, w tym młodzi demokratycznie wybrani politycy (YEPs), stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, eksperci i naukowcy mają możliwość wymiany opinii na tematy ważne dla lokalnych społeczności. W tym wypadku zostały one również odwołane. Trwa natomiast internetowy nabór partnerów do Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który ma odbyć się jesienią.

Cicikostas wyraził solidarność z samorządowcami i obywatelami UE, którzy zostali dotknięci pandemią COVID-19.

"Moje myśli są z Wami i wszystkimi - władzami regionalnymi i lokalnymi w całej Europie, którzy dzielnie prowadzą swoje społeczności lokalne przez ten niespotykany kryzys (…) tylko razem, pracując z taką samą determinacją i jednością w tych trudnych czasach, możemy wyjść z kryzysu"- zauważył.

Wcześniej szef Komitetu Regionów zdecydował o przełożeniu marcowej sesji plenarnej. Ostatnie posiedzenie tej instytucji odbyło się w lutym.

Ogłaszając swoją decyzję Cicikostas podkreślił, że ponownie zwoła sesję plenarną Komitetu w najwcześniejszym możliwym terminie, kiedy tylko spełnione zostaną konieczne warunki zdrowotne, polityczne i organizacyjne. "Demokracja jest silniejsza niż wirus" – zaznaczył Grek.

Przed odwołaniem spotkań, samorządowcy planowali dyskusję dotyczącą polityki spójności z udziałem komisarz odpowiedzialnej za spójność i reformy Elisą Ferreirą oraz debatę na temat wieloletnich ram finansowych z zespołem negocjacyjnym Parlamentu Europejskiego.

Z powodu epidemii opóźniło się również przyjęcie opinii ws. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, a także pomiaru i zwalczania negatywnych skutków zmian demograficznych w UE.

Komitet Regionów, który jest organem doradczym UE, składa się z przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych 27 unijnych państw. Polska delegacja liczy 21 członków i taką samą liczbę zastępców. Dzięki tej instytucji regiony i miasta mogą formalnie wypowiedzieć się w procesie stanowienia prawa przez UE.


kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.