Sobota, 27 Kwiecień 2024

PE chce, by zabawki były bezpieczniejsze dla dzieci

14.03.2024, 11:15 Aktualizuj: 27.03.2024, 12:39
fot. © European Union 1995 - EP
fot. © European Union 1995 - EP

Zabawki sprzedawane w UE nie będą mogły zawierać żadnych szkodliwych chemikaliów i będą musiały posiadać cyfrowy paszport produktu. Zabawki z elementami cyfrowymi muszą spełniać standardy bezpieczeństwa, ochrony i prywatności. Projekt nowych unijnych przepisów ma na celu lepszą ochronę dzieci przed zagrożeniami związanymi z zabawkami.

Europarlament zatwierdził stanowisko ws. przeglądu przepisów UE dotyczących bezpieczeństwa zabawek 603 głosami za, 5 przeciw, przy 15 wstrzymujących się.

„Dzieci zasługują na jak najbezpieczniejsze zabawki. Dzięki zmianom w przepisach, dajemy im to. Chronimy dzieci przez niewidzialnymi zagrożeniami, takimi jak szkodliwe chemikalia i zapewniamy, że ostrzeżenia, na przykład związane z wiekiem, będą wyraźnie widoczne online. Wprowadzony właśnie cyfrowy paszport produktu zapewni, że konsumenci będą mieli wszystkie potrzebne informacje, przy jednoczesnej ochronie tajemnicy handlowej, dając silny sygnał, że Europa jest miejscem do robienia interesów” – powiedziała sprawozdawczyni projektu, niemiecka eurodeputowana Marion Walsmann.

Przyjęty wniosek zaostrza wymogi i zakazy dotyczące niektórych substancji chemicznych w zabawkach. Istniejący zakaz dotyczący substancji rakotwórczych i mutagennych lub substancji działających szkodliwie na rozrodczość (CRM) został rozszerzony na chemikalia, które są szczególnie szkodliwe dla dzieci, takie jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną lub chemikalia wpływające na układ oddechowy. Zasady dotyczą również substancji chemicznych, które są toksyczne dla określonych narządów lub są trwałe, wykazują zdolność do bioakumulacji i są toksyczne. Zabawki nie powinny również zawierać żadnych per- i polifluorowanych substancji alkalicznych (PFAS).

Wszystkie zabawki sprzedawane w UE będą musiały posiadać cyfrowy paszport produktu (zastępujący deklarację zgodności UE), wyszczególniający zgodność z odpowiednimi zasadami bezpieczeństwa. Zwiększy to identyfikowalność zabawek oraz uprości i usprawni nadzór rynku i kontrole celne. Konsumenci będą mieli również łatwy dostęp do informacji i ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa, na przykład za pomocą kodu QR.

Zabawki z elementami cyfrowymi muszą być zgodne ze standardami bezpieczeństwa, ochrony i prywatności w fazie projektowania. Posłowie twierdzą, że zabawki wykorzystujące sztuczną inteligencję objęte zakresem nowych przepisów o sztucznej inteligencji – AI Act.

Przed wprowadzeniem zabawki na europejski rynek producenci muszą przeprowadzić ocenę bezpieczeństwa, która obejmuje wszystkie zagrożenia chemiczne, fizyczne, mechaniczne, elektryczne, łatwopalne, higieniczne i radioaktywne oraz potencjalny stopień narażenia na nie. Pomimo tego według EU Safety Gate (unijnego systemu szybkiego ostrzegania o niebezpiecznych produktach konsumenckich) zabawki były najczęściej zgłaszaną kategorią produktów, stanowiąc 23 proc. wszystkich zgłoszeń w 2022 roku i 20 proc. w 2021 roku.

Prace nad nowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa zabawek będą kontynuowane po wyborach europejskich przez nowy skład Parlamentu Europejskiego.

mam/

ep
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach programu dotacji Parlamentu Europejskiego w dziedzinie komunikacji. Parlament Europejski nie uczestniczył w przygotowaniu materiałów; podane informacje nie są dla niego wiążące i nie ponosi on żadnej odpowiedzialności za informacje i stanowiska wyrażone w ramach projektu, za które zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami odpowiedzialni są wyłącznie autorzy, osoby udzielające wywiadów, wydawcy i nadawcy programu. Parlament Europejski nie może być również pociągany do odpowiedzialności za pośrednie lub bezpośrednie szkody mogące wynikać z realizacji projektu.

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.