Czwartek, 28 Marzec 2024

Szef Komitetu Regionów o budżecie UE: państwa członkowskie muszą unikać niepotrzebnych opóźnień

19.06.2020, 22:37 Aktualizuj: 19.06.2020, 22:46
© European Union/ Philippe Buisson
© European Union/ Philippe Buisson

Dyskusje w ramach Rady Europejskiej są uzasadnione, ale państwa członkowskie muszą unikać niepotrzebnych opóźnień – powiedział PAP szef Komitetu Regionów Grek Apostolos Cicikostas, komentując brak przełomu na piątkowym szczycie unijnym.

Jak podkreślił, obywatele unijnych regionów, miast i wsi oczekują szybkiego porozumienia w sprawie funduszu naprawczego o wartości 750 mld euro i solidnego budżetu UE.

"Dyskusje w ramach Rady Europejskiej są uzasadnione, ale państwa członkowskie muszą unikać niepotrzebnych opóźnień, które utrudniałyby nasze wysiłki na rzecz ochrony ludzi i restartu gospodarki. W tych trudnych czasach UE musi działać w jedności, solidarności i odpowiedzialności'' – zaznaczył Cicikostas.

Zgodnie z oczekiwaniami piątkowa wideokonferencja liderów unijnych zakończyła się bez przełomu w negocjacjach o przyszłym budżecie UE i funduszu odbudowy. Szef RE Charles Michel zapowiedział, że w połowie lipca zorganizuje kolejny szczyt szefów państw i rządów w Brukseli.

Optymizm w sprawie planowanych rozmów wyraziła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Jak podkreśliła, na piątkowym spotkaniu wielu przywódców mówiło, że w sprawie budżetu UE i mechanizmu odbudowy trzeba zrobić wszystko, co możliwe, aby osiągnąć porozumienie przed wakacjami.

Jej zdaniem piątkowe negocjacje były pozytywne, a przywódcy jednomyślnie przyznali, że kryzys związany z pandemią koronawirusa uzasadnia potrzebę ambitnej i wspólnej odpowiedzi UE.

Przyznała jednocześnie, że rozmowy na szczycie UE pokazały rozbieżności między krajami w sprawie wartości unijnego budżetu, proporcji między pożyczkami i grantami w mechanizmie odbudowy, alokacji środków, nowych zasobów oraz rabatów.

Szefowie państw i rządów po raz pierwszy w piątek dyskutowali nad przedstawionym przez Komisję Europejską pakietem, na który składa się wynoszący ponad bilion euro budżet UE na lata 2021-2027 oraz dodatkowo 750 mld euro w pożyczkach i grantach na odbudowę po koronakryzysie.

luo/ stk/ kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.