Środa, 24 Kwiecień 2024

UE/ KE zapewnia, że śledzi informacje w sprawie koronawirusa z Chin

23.01.2020, 12:24 Aktualizuj: 23.01.2020, 14:25

KE zapewniła w czwartek, że bardzo uważnie monitoruje sytuację związaną z rozprzestrzeniającym się ostatnio koronawirusem z Chin i cały czas koordynuje działania na poziomie unijnym. Bruksela jest gotowa na podjęcie działań, jeśli będą takie rekomendacje WHO.

"Komisja jest gotowa do podjęcia wszystkich środków, które mogą okazać się konieczne w wyniku rekomendacji jaką wyda Światowa Organizacja Zdrowia" - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Stefan de Keersmaecker.

W środę KE zwołała Komitet ds. Bezpieczeństwa Zdrowia, złożonego z przedstawicieli państw członkowskich. Omawiano na nim zagrożenie ryzykiem i potencjalne implikacje rozprzestrzeniania się wirusa dla UE.

De Keersmaecker poinformował, że wcześniej Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zwiększyło ryzyko wejścia wirusów na obszar UE z poziomu niskiego do "umiarkowanego".

"Powód tej decyzji wynikał z tego, że chińska krajowa komisja zdrowia poinformowała, że mamy do czynienia z przekazywaniem wirusa między ludźmi. Biorąc pod uwagę tę ocenę chińskiej komisji poziom ryzyka został podniesiony z niskiego do umiarkowanego" - wyjaśniał rzecznik.

W środę również obyło się spotkanie w WHO w tej sprawie, jednak nie podjęto żadnych decyzji. Kolejne rozmowy w ramach Światowej Organizacji Zdrowia mają się odbyć w czwartek i to od ich wyniku KE uzależnia swoje działania.

Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides rozmawiała w czwartek rano z dyrektorem generalnym WHO, a także z ministrami zdrowia Francji i Włoch. Z lotnisk w tych dwóch krajach są bezpośrednie połączenia lotnicze z chińskim miastem Wuhan.

Chiny w środę zamknęły 11-milionową metropolię, która jest uważana za epicentrum nowej epidemii koronawirusa. W czwartek rano czasu lokalnego wstrzymane zostały wszystkie loty i pociągi pasażerskie z i do Wuhanu. Nie kursują też autobusy miejskie, metro i promy pasażerskie.

W efekcie wirusa zachorowało prawie 600 osób, co najmniej 17 zmarło. Służby zdrowia na całym świecie walczą o zapobieżenie globalnej pandemii, ale nieznany wcześniej koronawirus, oznaczony jako 2019-nCoV, rozprzestrzenił się już jednak na inne rejony Chin, a wykryto go także w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, Hongkongu i USA.

W ramach środków zapobiegawczych kilka krajów UE podjęło specjalne działania. Na rzymskim lotnisku Fiumicino utworzono korytarz sanitarnym dla pasażerów samolotu, który w czwartek przyleciał z Wuhan. W ramach środków zarządzonych przez włoski resort zdrowia skanerami zmierzono wszystkim przybyłym temperaturę.

Z kolei Wielka Brytania ogłosiła w środę, że na londyńskim lotnisku Heathrow wyznaczony zostanie osobny obszar dla pasażerów z regionów dotkniętych koronawirusem, zaś pasażerowie przylatujący z Wuhan będą poddawani kontroli medycznej na lotnisku.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ ap/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.