Sobota, 20 Kwiecień 2024

Ankieta: czego od nowych europosłów oczekują polscy przedsiębiorcy?

20.05.2019, 08:53 Aktualizuj: 20.05.2019, 08:59
© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP

Nowi europarlamentarzyści powinni dbać, aby zasady w UE były jednakowe we wszystkich krajach i tak samo przestrzegane – wskazują przedstawiciele polskich firm w ankiecie przygotowanej przez Business Centre Club.

Business Centre Club przeprowadził badanie ankietowe wśród swoich firm członkowskich na temat tego, co powinno być priorytetem w działaniach polskich europarlamentarzystów w najbliższej kadencji Parlamentu Europejskiego oraz jakie przedsiębiorcy mają oczekiwania wobec Unii Europejskiej, również branżowe. 

Z badania wynika, że biznes oczekuje przede wszystkim przywrócenia zaufania do Polski w strukturach UE – ponad 4/5 przedsiębiorców oraz ochrony zasad praworządności krajów UE – niemalże 7/10. Ankietowane firmy chcą też racjonalnego wypracowania budżetu UE na lata 2021-2027 – ponad 2/3, pilnych działań inwestycyjnych w obszarze energetyki, w tym promowanie alternatywnych źródeł energii (ponad 63 proc.), a także podjęcia pilnych działań antysmogowych (ponad 55 proc.).

Przedsiębiorcy wskazywali też na wspólne zapobieganie terroryzmowi, w tym coraz częstszym cyberatakom (ponad połowa ankietowanych) i zwiększenia środków dla Polski w budżecie na lata 2021-2027 (nieco ponad połowa).

Generalnie, zdaniem przedsiębiorców, nowi europarlamentarzyści powinni dbać, aby zasady w UE były jednakowe we wszystkich krajach i tak samo przestrzegane. UE powinna mówić jednym głosem, a nieporozumienia na arenie krajowej nie powinny być przenoszone na sprawy europejskie.

Przedsiębiorcy, zapytani co dla danej branży powinni w najbliższej kadencji zrobić polscy pogłębienia integracji Polski z Unią Europejską i przywrócenia Polsce należnej jej pozycji, co przełoży się pozytywnie na pozostałe aspekty z punktu widzenia naszych interesów gospodarczych.

Priorytetem ochrona praworządności i nowy budżet UE

Zdaniem blisko 70% przedsiębiorców priorytetem w działaniach polskich europarlamentarzystów w najbliższej kadencji Parlamentu Europejskiego powinna być ochrona zasad praworządności krajów UE. Ponad 67% uważa za priorytetowe racjonalne wypracowanie budżetu UE na lata 2021- 2027, a nieco ponad połowa ankietowanych – wspólne zapobieganie terroryzmowi, w tym coraz częstszym cyberatakom. Na kolejnych pozycjach znalazły się prowadzenie spójnej polityki energetycznej UE (ok. 45%), przygotowanie UE na spowolnienie gospodarcze (42,9%) oraz spójna polityka klimatyczna w walce o ochronę środowiska (40,8%).

Przedsiębiorcy wymieniają także ściślejszą współpracę krajów UE w polityce zagranicznej, zwłaszcza w kontekście migracji; wzmocnienie wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej, czy całkowitą eliminację plastiku jednorazowego użycia. 

Na pytanie co powinno być priorytetem w działaniach polskich europarlamentarzystów z punktu widzenia interesu Polski w UE w nadchodzącej kadencji Europarlamentu, aż 4 na 5 przedstawicieli biznesu wskazało przywrócenie zaufania do Polski w strukturach UE (81,6%), ochronę zasad praworządności (65,3%), podjęcie działań inwestycyjnych w obszarze energetyki, w tym promowanie alternatywnych źródeł energii (63,3%) oraz pilne działania antysmogowe, w tym starania o wsparcie UE (55%). Zdaniem połowy ankietowanych przedsiębiorców istotne jest także zwiększenie środków UE dla Polski na lata 2021-2027 (51%) oraz jak najszybsze przyjęcie euro, w tym przedstawienie daty wejścia Polski do strefy euro (46,9%).

Przedsiębiorcy wskazują również na potrzebę wypracowania zasad antyglobalizacyjnych na wzór obowiązujących obecnie zasad antymonopolowych; likwidację barier działalności gospodarczej na obszarze UE i ograniczanie protekcjonizmu; koncentrację na podstawowych wartościach UE, czyli swobodnym handlu i przepływu ludzi; przestrzeganiu równo zasad przez wszystkie kraje, np. w kontekście deficytu budżetowego. Według biznesu niezbędne są dalsze działania integracyjne w rozumieniu takich samych zasad rynkowych np. „roam as home”, uszczelnienie systemu podatkowego VAT w skali całej UE, płacenie podatków w miejscu powstawania przychodu, szczególnie w branży internetowej.


mp/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.