Czwartek, 28 Marzec 2024

Druga szansa dla firm: nowe przepisy o niewypłacalności przyjęte przez Radę UE

10.06.2019, 08:27 Aktualizuj: 11.06.2019, 12:20
© European Union 2012 - EP
© European Union 2012 - EP

UE daje drugą szansę bankrutującym przedsiębiorcom, którzy cieszą się dobrą opinią, i ułatwia rentownym biznesom, które mierzą się z problemami finansowymi, dostęp do ram restrukturyzacji zapobiegawczej. Będzie się to odbywać na odpowiednio wczesnym etapie, tak aby zapobiec niewypłacalności.

Rada UE przyjęła dyrektywę o ramach restrukturyzacji zapobiegawczej, drugiej szansie i sprawniejszych procedurach restrukturyzacji, niewypłacalności i umarzania długów. Formalne przyjęcie oznacza zakończenie procesu prawodawczego.

Projekt dyrektywy Komisja przedstawiła w listopadzie 2016 r., w marcu br. nad dyrektywą formalnie głosował Parlament Europejski.

Generalnie dyrektywa ma zredukować największe bariery dla swobodnego przepływu kapitału wynikające z różnic w krajowych przepisach restrukturyzacyjno-upadłościowych. Ma też wzmocnić w UE podejście pomocowe oparte na zasadzie drugiej szansy. Ponadto ma zmniejszyć ilość kredytów zagrożonych w bilansach banków i zapobiec narastaniu takich kredytów w przyszłości. Przy tym ambicją było znalezienie właściwej równowagi pomiędzy interesami dłużników a interesami wierzycieli.

Kluczowym elementem nowych przepisów jest wczesne ostrzeganie i dostęp do informacji, by pomóc dłużnikom szybciej wykrywać okoliczności mogące rodzić ryzyko niewypłacalności i by sygnalizować im potrzebę szybkiego działania.

Ramy restrukturyzacji zapobiegawczej umożliwią dłużnikom restrukturyzację, tak by uniknąć niewypłacalności i zapewnić rentowność, a tym samym uchronić miejsca pracy i działalność biznesową. Dostęp do tych ram będą mieli także – na żądanie – wierzyciele oraz przedstawiciele pracowników.

Negocjacje ws. planu restrukturyzacji zapobiegawczej będą łatwiejsze dzięki powołaniu w niektórych przypadkach nadzorcy restrukturyzacyjnego mającego pomóc opracować taki plan. W planach restrukturyzacyjnych będą musiały być zawarte określone dane, takie jak opis sytuacji ekonomicznej, zainteresowani uczestnicy (także w podziale na grupy) czy warunki planu restrukturyzacji.

Dyrektywa przewiduje wstrzymanie indywidualnych czynności egzekucyjnych, z którego dłużnicy mogliby korzystać dla dobra negocjacji dotyczących planu restrukturyzacji w ramach restrukturyzacji zapobiegawczej.

Pierwotny okres wstrzymania czynności egzekucyjnych w indywidualnym przypadku byłby ograniczony do maksymalnie 4 miesięcy.

Przewidziano również umorzenie długów. Nadmiernie zadłużeni przedsiębiorcy będą mieć dostęp do co najmniej jednej procedury mogącej skutkować całkowitym umorzeniem długów najpóźniej w ciągu 3 lat, na warunkach określonych w dyrektywie.

Dyrektywa zostanie teraz formalnie podpisana, a następnie opublikowana w Dzienniku Urzędowym. Państwa członkowskie będą mieć dwa lata (od daty publikacji) na wdrożenie nowych przepisów. Niemniej w odpowiednio uzasadnionych przypadkach będą mogły poprosić Komisję o dodatkowy rok.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.