Piątek, 19 Kwiecień 2024

Eurobarometr: Polacy pozytywnie postrzegają Unię Europejską

24.02.2020, 09:27 Aktualizuj: 24.02.2020, 09:45
© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP

Polacy nadal pozytywnie postrzegają Unię Europejską, jednak niezmiennie z nieufnością podchodzą do euro – wynika z najnowszego Eurobarometru.

Według przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej cyklicznego badania Eurobarometr, połowa badanych postrzega Unię Europejską pozytywnie, a prawie połowa jej ufa. Ponadto więcej niż połowa ankietowanych uważa, że interesy Polski są w UE dobrze uwzględniane.

Zdecydowaną większość ankietowanych charakteryzuje silna tożsamość europejska – 81 proc. czuje się obywatelem UE, a 71 proc. czuje się związanych ze wspólnotą. Jednocześnie 42 proc. przyznaje, że w razie potrzeby w przyszłości Polacy poradziliby sobie będąc poza UE.

Z Eurobarometru wynika ponadto, że 64 proc. Polaków jest zadowolonych ze stanu polskiej gospodarki. Oceniają stan ekonomiczny kraju zdecydowanie lepiej niż wynosi średnia europejska (47 proc. pozytywnych ocen). Od 2015 roku nieznacznie wzrosło zaufanie do polskiego rządu, które obecnie sięga 34 proc.

Niewiele zmieniło się w kwestiach, które od dłuższego czasu najbardziej niepokoją Polaków, czyli wzrost cen i kosztów utrzymania. Pogłębia się przekonanie, że to obecnie jeden z największych problemów w Polsce.

Z kolei główne problemy Unii to - zdaniem naszych rodaków - imigracja oraz zmiany klimatyczne.

Kolejne wyniki Eurobarometru pokazują, że Polacy niezmiennie są nieufni wobec euro (od 2013 r.  poparcie dla Europejskiej Unii Gospodarczej i Walutowej waha się między 33 a 40 proc.).

Większość Polaków popiera natomiast wspólne europejskie inicjatywy takie jak zewnętrzne wzmocnienie granic UE (77 proc.) a także unijny system azylowy (53 proc.).

Standardowy Eurobarometr jest badaniem cyklicznym, realizowanym raz na pół roku we wszystkich państwach Unii Europejskiej oraz w krajach kandydujących. W dniach 14-29 listopada ub.r. firma Kantar Polska zrealizowała badanie na zlecenie Komisji Europejskiej na reprezentatywnej próbie 1008 osób w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich w domach respondentów.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.