Czwartek, 28 Marzec 2024

Europarlament w walce z domowymi materiałami wybuchowymi

06.02.2019, 09:26 Aktualizuj: 06.02.2019, 14:13
© European Union 2014 - EP / Cristof Echard
© European Union 2014 - EP / Cristof Echard

Kwas siarkowy używany przez terrorystów do produkcji tzw. matki szatana ma znaleźć się na liście chemikaliów, do których będzie utrudniony dostęp. To jeden z pomysłów PE na walkę z domowymi materiałami wybuchowymi.

Ładunki wyprodukowane domowymi metodami zostały wykorzystane w 40 proc. zamachów terrorystycznych, które miały miejsce na terenie Unii Europejskiej w latach 2015-2017. To dlatego Parlament Europejski chce się zająć zaostrzeniem przepisów w sprawie chemikaliów.

Plany dotyczące aktualizacji i zaostrzenia przepisów w sprawie wykorzystywania i sprzedaży substancji chemicznych, które można wykorzystać do produkcji domowych materiałów wybuchowych, zostały już nieoficjalnie uzgodnione z negocjatorami Rady.

"Silniejsze uregulowania dotyczące wprowadzania do obrotu i stosowania składników materiałów wybuchowych to niezbędne kroki, aby Europa stała się bezpieczniejszym miejscem” – podkreśla Andrejs Mamikins, łotewski eurodeputowany z Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów.

Negocjatorzy Parlamentu i Rady zgodzili się, że potrzebne jest poszerzenie listy zabronionych substancji chemicznych. Chodzi o kwas siarkowy, który może być wykorzystywany do produkcji nadtlenku acetonu (ang. TATP). To materiał wybuchowy użyty podczas ataków w Paryżu w 2015 r., w Brukseli w 2016 r. i w Manchesterze w 2017 r . Substancja zwana jest „matką szatana” ze względu na swoją nieprzewidywalność – wystarczy zmiana temperatury czy potarcie, by nastąpiła eksplozja.

Zaostrzone mają być ponadto warunki przyznawania zezwolenia na amatorski zakup i wykorzystanie prekursorów materiałów wybuchowych, a proponowane obostrzenia w sprawie sprzedaży i zgłaszania podejrzanych transakcji mają dotyczyć również handlu w Internecie.

Ograniczenia nie miałyby natomiast zastosowania do profesjonalistów, którzy muszą używać tych chemikaliów w związku z ich działalnością zawodową.

Uzgodniony tekst musi teraz zostać formalnie zatwierdzony przez Komisję Wolności Obywatelskich, Parlament jako całość i Radę. Nowe zasady miałyby obowiązywać 18 miesięcy po ich publikacji. Wydane licencje pozostaną ważne przez rok po zastosowaniu nowych zasad.

aba/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.