Środa, 15 Lipiec 2020

Europosłowie oczekują od fińskiej prezydencji działań na rzecz klimatu

07.08.2019, 09:09 Aktualizuj: 08.08.2019, 13:21
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

Podczas swojej sześciomiesięcznej prezydencji Finlandia planuje skupić się na zrównoważonym rozwoju. Fińscy europosłowie, oczekują od swojego kraju przede wszystkim działań na rzecz klimatu.

Finlandia przejęła rotacyjną prezydencję w Radzie Unii Europejskiej 1 lipca. W okresie sześciu miesięcy kraj ten będzie przewodniczyć posiedzeniom Rady na wszystkich szczeblach, pomagając zapewnić ciągłość prac UE. Hasłem przewodnim fińskiej prezydencji jest "zrównoważona Europa - zrównoważona przyszłość".

Priorytety fińskiej prezydencji to: wzmocnienie wspólnych wartości i praworządności, uczynienie UE bardziej konkurencyjną i sprzyjającą integracji społecznej, wzmocnienie pozycji UE jako światowego lidera w działaniach na rzecz klimatu oraz kompleksowa ochrona obywateli.

Zamiast upominków tradycyjnie dawanych na początku przewodnictwa kraju w Radzie UE, Finlandia postanowiła spożytkować ten budżet na kompensację emisji gazów cieplarnianych z lotów na spotkania prezydencji w Helsinkach i Brukseli, a podczas spotkań zamiast wody butelkowanej będzie serwowana znana ze swej jakości fińska woda kranowa.

Fińska europosłanka Sirpa Pietikainen (EPL), zapytana o oczekiwania wobec prezydencji jej kraju w Radzie UE, zwróciła uwagę, że kluczowe w walce ze zmianą klimatu będą: gospodarka o obiegu zamkniętym i efektywne gospodarowanie zasobami.

"Potrzebujemy mapy drogowej dotyczącej gospodarki o obiegu zamkniętym, obejmującej strategie dotyczące tekstyliów i budownictwa, politykę dla zrównoważonych systemów żywnościowych i jednolitą skalę do mierzenia postępów" – powiedziała europosłanka. Pietikainen chce też, aby podawano więcej informacji na temat wpływu na klimat wywieranego przez inwestycje.

Natomiast europoseł Eero Heinaluoma (S&D) podkreślił, że należy poważnie traktować wspólne wartości europejskie. "Mam nadzieję, że podczas fińskiej prezydencji zbudujemy bardziej humanitarną Europę i wzmocnimy prawa konsumentów i pracowników" – zaznaczył Fin.

Heinaluoma spodziewa się, że Finlandia będzie naciskać na bardziej ambitne środki w sprawie klimatu i lepszą współpracę w regionie Arktyki. Według niego, niezbędne jest dojście do porozumienia w sprawie polityki klimatycznej, energetycznej i leśnej, aby zwiększyć inwestycje w gospodarkę o obiegu zamkniętym. "UE musi pozostać liderem w zakresie polityki klimatycznej" – powiedział eurodeputowany.

Z kolei europosłanka Elsi Katainen (Renew Europe) uważa, że Finlandia będzie skupiona na postępach w kluczowych kwestiach takich jak Brexit, negocjacje budżetowe czy cele klimatyczne. "Mam nadzieję i oczekuję, że podczas negocjacji na temat kolejnych ram finansowych, Finlandia pomoże krajom członkowskim dojść do sprawiedliwego kompromisu, który zapewni wystarczający poziom finansowania dla rolnictwa i spójności" – oświadczyła Katainen.

Europoseł Ville Niinisto (Zieloni/Wolne Przymierze Europejskie) zwrócił uwagę, że fińska prezydencja przypada na ważny moment w kształtowaniu przyszłości Europy. "Oczekujemy, że Finlandia będzie naciskać na UE, żeby podjęła niezbędne decyzje w sprawie polityki klimatycznej w celu ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 st. C" – zaznaczył.

Zdaniem Fina, najpierw należy sprawić, by państwa członkowskie zobowiązały się do dążenia do Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r., a następnie podjąć kroki w kierunku bardziej ekologicznej gospodarki. "Finlandia powinna też podkreślać znaczenie odpowiedzialności społecznej, praw człowieka i praworządności w UE" – uważa Niinisto.

Z kolei europosłanka Laura Huhtasaari (Tożsamość i Demokracja) powiedziała, iż ma nadzieję, że wysokość wpłaty netto Finlandii do budżetu UE będzie niższa w nadchodzącym długofalowym budżecie UE. "Nadszedł czas, aby zatrzymać redystrybucję dochodów w Europie w formie np. wydatków na spójność" – oceniła.

Według europosłanki, Finlandia powinna "podjąć próbę powstrzymania UE przed wywieraniem presji na wschodnie państwa członkowskie i Włochy, aby wprowadziły politykę migracyjną, która szkodzi ich obywatelom". "Powinniśmy także chronić europejskie miejsca pracy w przemyśle, zwłaszcza przed Chinami, które nie przestrzegają zasad handlu międzynarodowego" – podkreśliła Huhtasaari.

Inna fińska eurodeputowana, Silvia Modig (GUE/NGL), zwróciła uwagę, że Europa jest podzielona w sprawie wielu poważnych wyzwań: zmiany klimatu, ksenofobii, populizmu, Brexitu, a także traktowania migrantów przybywających do Europy.

Jej zdaniem, Finlandia musi być odważna i aktywna oraz wyraźnie przypominać wszystkim o celach klimatycznych. "Musimy porozumieć się w sprawie zaostrzenia celów dotyczących ograniczenia emisji i ustanowić neutralność węglową jako cel. Nie należy lekceważyć klimatu z powodu innych wyzwań" – podkreśliła Modig.

kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.