Sobota, 27 Kwiecień 2024

Europosłowie za opracowaniem unijnej strategii na rzecz społeczeństwa obywatelskiego

09.03.2022, 08:55 Aktualizuj: 09.03.2022, 08:58
Wolonariusze w Przemyślu, Fot.PAP/Darek Delmanowicz
Wolonariusze w Przemyślu, Fot.PAP/Darek Delmanowicz

W świetle wojny toczącej się w naszym sąsiedztwie ustanowienie ram ochrony europejskiego społeczeństwa obywatelskiego nabiera jeszcze większego znaczenia - podkreślała na sesji plenarnej PE węgierska posłanka Anna Júlia Donáth (Renew), sprawozdawczyni projektu ustanowienia unijnego indeksu przestrzeni obywatelskiej. 

Europosłowie docenili w debacie kluczową rolę społeczeństwa obywatelskiego dla demokracji, wzywając Komisję do opracowania strategii i wspólnych zasad we wszystkich państwach członkowskich. 526 głosami za, przy 115 przeciw i 54 wstrzymujących się przegłosowali propozycje mające na celu przeciwdziałanie zagrożeniom dla społeczeństwa obywatelskiego w Europie. 

Parlament chce, by unijnymi regulacjami objąć trzy kluczowe obszary: wolność od efektów mrożących, gróźb i ataków, zrównoważony i niedyskryminacyjny dostęp do zasobów oraz dialog obywatelski i udział w kształtowaniu polityki.

Parlament zwrócił uwagę na ograniczanie  swobód związanych ze społeczeństwem obywatelskim w państwach członkowskich, co miało miejsce także podczas pandemii COVID-19. W raporcie z 2020 roku Agencja Praw Podstawowych Unii Europejskiej stwierdziła, że 57% organizacji krajowych i lokalnych oceniło, że sytuacja "pogorszyła się" lub "znacznie się pogorszyła" w związku z pandemią.

W dokumencie potępiono fizyczne i werbalne ataki na przedstawicieli organizacji społeczeństwa obywatelskiego, podkreślając, że osoby pracujące zwłaszcza w dziedzinie migracji nie powinny być karane. Skrytykowano zlecanie przez władze publiczne zadań związanych ze świadczeniem usług publicznych organizacjom społeczeństwa obywatelskiego. Wyrażono zaniepokojenie pojawianiem się organizacji pozarządowych kontrolowanych przez rząd.

Według europosłów kompleksowa strategia unijna na rzecz społeczeństwa obywatelskiego powinna obejmować m.in. wspólne minimalne normy prawne i administracyjne dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w całej UE oraz statut europejskich stowarzyszeń transgranicznych i organizacji nienastawionych na zysk. Celem strategii powinno być także rozszerzenie elastycznego dostępu do finansowania unijnego.

woj/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.