Niedziela, 18 Sierpień 2019

Granice zewnętrzne UE wzmocni 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej

16.04.2019, 03:30 Aktualizuj: 16.04.2019, 04:34

Europosłowie zagłosują w środę 17 kwietnia w sprawie przyznania do 2027 r. Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej. Ma to wzmocnić bezpieczeństwo Europy.

W ostatnich latach zewnętrzne granice Europy odnotowały bezprecedensowy wzrost liczby migrantów i uchodźców chcących wjechać na terytorium UE. Nowe przepisy wyposażyłyby unijną agencję w stałą służbę 10 tys. funkcjonariuszy straży granicznej do 2027 r. oraz zwiększyłyby skuteczność odsyłania obywateli państw trzecich nieposiadających prawa do pobytu na terenie Unii. Stała służba składałby się z pracowników zatrudnionych przez agencję oraz personelu oddelegowanego obowiązkowo przez kraje UE.

Zmiany mają na celu lepszą kontrolę nad migracją, ułatwienie Europie skutecznego zabezpieczenia granic zewnętrznych i zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa w Unii. Nowa stała służba mogłaby, na wniosek kraju UE, udzielać wsparcia w zakresie kontroli granicznej i zarządzania migracją, a także zwalczać przestępczość transgraniczną. W razie niebezpieczeństwa kraje będą mogły skorzystać z rezerw szybkiego reagowania w celu uzyskania pomocy.

Po formalnym przyjęciu przez PE i Radę UE nowe przepisy wejdą w życie 20 dni po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Nowa stała służba będzie operacyjna od 2021 roku.

kic/

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.