Czwartek, 28 Maj 2020

Jest wstępny kalendarz przesłuchań kandydatów na komisarzy

12.09.2019, 12:43 Aktualizuj: 13.09.2019, 10:42
Fot. PAP/EPA
Fot. PAP/EPA

Konferencja Przewodniczących przyjęła wstępny kalendarz przesłuchań kandydatów na komisarzy. Rozpoczną się one 30 września i potrwają do 8 października. Głosowanie nad całą Komisją Europejską zaplanowano na 23 października.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zapewnił, że proces wyboru nowej Komisji Europejskiej odbędzie się w najbardziej demokratyczny i przejrzysty sposób. „Desygnowani na komisarzy będą teraz mieli szczegółowe publiczne przesłuchanie na temat ich umiejętności i przydatności, a także ich zdolności i chęci zajęcia się obawami obywateli oraz w zakresie realizacji programu przedstawionego posłom do PE w lipcu przez nowo wybraną przewodniczącą Ursulę von der Leyen” – powiedział Sassoli.

Szczegółowy harmonogram określający terminy przesłuchań poszczególnych kandydatów, w tym wskazanie komisji, które będą w nich uczestniczyć zostanie ustalony przez Konferencję Przewodniczących na następnym posiedzeniu w dniu 19 września.

Po przesłuchaniach niezwłocznie zostaną przeprowadzone spotkania oceniające przez przewodniczącego i przedstawicieli grup (koordynatorów) różnych komisji. 15 października Konferencja Przewodniczących Komisji dokona oceny wyników wszystkich przesłuchań i przekaże swoje wnioski Konferencji Przewodniczących, która będzie odpowiedzialna za ostateczną ocenę i decyzję o zamknięciu przesłuchań lub ewentualnym zażądaniu dalszych działań na posiedzeniu w dniu 17 października.

W razie konieczności dodatkowych przesłuchań kandydatów na komisarzy lub kandydatów na zastępców, odbędą się one w dniach 14 i 15 października, a następnie zostaną ocenione przez Konferencję Przewodniczących Komisji w dniu 16 października przed ostateczną decyzją o zamknięciu przesłuchań przez Konferencję Prezydenci 17 października.
Głosowanie na sesji plenarnej PE nad całą Komisją zaplanowano na 23 października w Strasburgu.

Przesłuchania rozpoczną się 30 września i potrwają do 8 października:

• 30/9: dwie rozprawy po południu
• 1/10: druga rano, popołudniu i wieczorem
• 2/10: druga rano, popołudniu i wieczorem
• 3/10: druga rano, popołudniu i wieczorem
• 7/10: dwie po południu i jedna wieczorem
• 8/10: przesłuchania desygnowanych wiceprezesów wykonawczych
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.