Piątek, 29 Marzec 2024

KE głęboko zaniepokojona pożarami w Amazonii. Oferuje pomoc

23.08.2019, 12:15 Aktualizuj: 26.08.2019, 09:01
©European Union 2010 - EP
©European Union 2010 - EP

Trwające pożary lasów deszczowych w Amazonii są głęboko niepokojące - oświadczyła w piątek Komisja Europejska, oferując pomoc władzom Brazylii i Boliwii w tej sprawie.

"Komisja jest głęboko zaniepokojona. Amazonia to największy na świecie las deszczowy, w którym żyje 10 proc. gatunków zwierząt całego świata" - powiedziała na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Mina Andreewa.

KE z zadowoleniem przyjęła słowa prezydenta Francji Emmenuela Macrona, który oświadczył w czwartek, że pożary w Amazonii są zagrożeniem dla całego świata oraz, że ta sprawa powinna być przedyskutowana na szczycie grupy G7, który rozpoczyna się w sobotę we francuskim Biarritz.

Andreewa poinformowała, że instytucja, którą reprezentuje jest w kontakcie z władzami Brazylii i Boliwii i jest gotowa do pomocy w każdy możliwy sposób, np. przez aktywowanie mapowania satelitarnego Copernicus.

Pożary tropikalnych lasów deszczowych w Amazonii są normalnym zjawiskiem o tej porze roku. Jednak tym razem ekolodzy twierdzą, że znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i pola uprawne.

Według oficjalnych danych pożary na obszarze Amazonii są w tym roku większe o 83 proc. w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Pastwą płomieni padły rozległe obszary puszczy tropikalnej, która jest uważana za "płuca Ziemi" i jedną z najważniejszych przeszkód przed zmianami globalnego klimatu.

Lasy w Unii Europejskiej

Powierzchnia lasów w Unii Europejskiej wynosi 182 mln hektarów. Szacuje się, że unijne lasy mogą pochłaniać 10,9 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych w UE każdego roku.

Dlatego w 2018 r. Parlament Europejski przyjął przepisy, mające zapobiec emisjom wynikającym z deforestacji (wylesienia). Każde państwo będzie miało obowiązek zrekompensowania zmian w użytkowaniu gruntu (co powoduje emisje gazów) poprzez lepsze zarządzanie już istniejącymi lasami albo poprzez zalesianie. Przepisy ustanawiają ramy prawne po 2021 roku.

stk/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.