Piątek, 14 Sierpień 2020

Komitet Regionu powołał grupę roboczą ds. Europejskiego Zielonego Ładu

16.06.2020, 13:08 Aktualizuj: 16.06.2020, 13:26
Zdjęcie ilustracyjne, morska farma wiatrowa © European Union 2012 - Source : EP
Zdjęcie ilustracyjne, morska farma wiatrowa © European Union 2012 - Source : EP

Komitet Regionu powołał grupę roboczą ds. Europejskiego Zielonego Ładu, która ma zagwarantować, że odbudowa gospodarcza w UE będzie miała lokalny charakter i będzie dostosowana do każdego europejskiego terytorium. W pracach grupy będzie brała udział prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Za pomocą unijnego funduszu odbudowy gospodarczej oraz Europejskiego Zielonego Ładu musimy wzmocnić pozycję miast i regionów, i dostarczyć im finansowania, aby zbudować ich odporność i odbić się po kryzysie wywołanym COVID-19 - to główne przesłanie z pierwszego spotkania grupy roboczej. Odbyło się ono zdalnie w poniedziałek 15 maja.

Zdaniem samorządowców, cytowanych w komunikacie Komitetu Regionów, "nadszedł czas, aby wspólnie zainwestować i przyspieszyć przejście do czystej, zrównoważonej i neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla gospodarki".

Według zapowiedzi przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen,  Europejski Zielony Ład ma być "kompasem" przy odbudowie europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym przez epidemię koronawirusa. Jest to również priorytet dla Europejskiego Komitetu Regionów.

Z propozycji przedstawionych pod koniec maja przez Komisję Europejską wynika, że budżet UE na lata 2021-2027 ma wynosić 1,1 biliona euro; dodatkowo państwa członkowskie powinny mieć do dyspozycji 750 mld euro w grantach i pożyczkach w ramach instrumentu ożywienia gospodarczego.

Plan odbudowy gospodarczej ma wzmacniać inicjatywy UE takie: Europejski Zielony Ład oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Pierwsza z nich jest unijnym planem działania na rzecz neutralności klimatycznej, druga - dotyczy transformacji energetycznej regionów górniczych.

kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.