Czwartek, 28 Maj 2020

Konkurs DiscoverEU - młodzi ludzie odkrywają Europę

07.11.2019, 12:02 Aktualizuj: 07.11.2019, 12:11
© European Union 2019 - Source: EP / Eric Vidal
© European Union 2019 - Source: EP / Eric Vidal

W czwartek rozpoczęła się kolejna runda unijnego konkursu DiscoverEU, organizowanego na wniosek Parlamentu Europejskiego. Jego uczestnicy będą mieli możliwość podróżowania po Europie i poznawania jej dziedzictwa kulturowego, a jednocześnie zdobywania wiedzy i nowych umiejętności.

Do 28 listopada każdy osiemnastoletni obywatel UE (warunkiem jest ukończone 18 lat do 31 grudnia br.) może zgłosić się do udziału w konkursie. Zwycięzcy będą mogli odbyć podróż po Europie między 1 kwietnia a 31 października przyszłego roku. odróż może trwać maksymalnie 30 dni.

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie mogą wysłać swoje zgłoszenie za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego. Zgłoszenia oceni specjalna komisja, która wybierze laureatów. W styczniu 2020 r. uczestnicy zostaną powiadomieni o wynikach konkursu, uzyskanych na podstawie quizu z ogólnej wiedzy o Unii Europejskiej.

Laureaci mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób. Podróż odbywa się przeważnie koleją. Jednak aby dostęp do konkursu był zapewniony we wszystkich zakątkach kontynentu, laureaci mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w wyjątkowych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach, także będą mogli wziąć udział.

Podczas podróży uczestnicy DiscoverEU będą brać udział w różnych spotkaniach i wydarzeniach, a także otrzymać dziennik podróży, w którym mogą opisywać swoje doświadczenia.

Co roku wydarzenia w ramach inicjatywy DiscoverEU organizowane są wokół tematu związanego z priorytetami Unii Europejskiej. Tematem przewodnim na 2019 r. jest „Poznawanie Europy”. Tematem na 2020 r. będzie „Zrównoważona zielona Europa”.

Do tej pory, w ramach trzech rund konkursu, do udziału w konkursie zgłosiło się 275 tys. młodych ludzi, 50 tys. z nich otrzymało od Komisji Europejskiej bilety. Nowa runda umożliwi kolejnym 20 tys. młodych osób udział w DiscoverEU.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.