Środa, 22 Maj 2019

M. Jurek i M. Jakubiak budują koalicję niezależnej prawicy w wyborach do PE

05.02.2019, 14:42 Aktualizuj: 05.02.2019, 14:49
Fot.PAP/T.Gzell
Fot.PAP/T.Gzell

Założyciel Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek oraz lider Federacji dla Rzeczypospolitej Marek Jakubiak zapowiedzieli, że chcą pracować nad zbudowaniem szerokiej koalicji niezależnej prawicy na eurowybory.

Politycy dopytywani o kogo chcieliby poszerzyć koalicję prawicy wskazywali m.in. na Bezpartyjnych Samorządowców, środowisko Pawła Kukiza czy Ruch Prawdziwa Europa prof. Mirosława Piotrowskiego.

Marek Jurek, który jest obecnie europosłem (Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy) oświadczył, że taka szeroka, niezależna prawica mogłaby pokazać, że w Polsce "opinia lewicowo-liberalna jest w mniejszości".

Jurek wymienił trzy sprawy, które powinny koalicjantów łączyć, m.in. reakcja na tzw. drugi Traktat Elizejski. "Niemcy i Francja zapowiadają bardzo silną współpracę, która ma wyznaczyć kierownictwo Unii Europejskiej. Dla Polski oznacza to walkę z tzw. dubbingiem socjalnym, czyli podważaniem kosztów pracy" - przypomniał polityk.

Jego zdaniem, odpowiedzią władz Polski powinno być zawarcie "poszerzonego" Traktatu Wyszehradzkiego. "Skoro wewnątrz Unii Europejskiej Niemcy i Francja mogą zawierać traktaty państwowe, Europa Środkowa powinna zbudować silną, wspólną strukturę dla obrony naszych interesów, ale jednocześnie promować taką wizję współpracy europejskiej, która naprawdę chroni niepodległość i interesy naszych państw" - przekonywał Marek Jurek.

Europoseł mówił też, koalicjantów powinna łączyć Międzynarodowa Konwencja Praw Rodziny. Za trzecią "zasadniczą" kwestię uznał "rozwój oparty o własną walutę narodową".

B. poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak podkreślił, że Prawica RP i FDR zacieśniają współpracę, by "reprezentować Polskę nie w postaci happeningów, a poważnej polityki opartej o fakty i o plany". Podkreślił, że UE należy "naprawiać, a nie rozwalać".

Obaj politycy byli dopytywani, o kogo przede wszystkim chcieliby poszerzyć koalicję prawicy. Marek Jurek wskazał na prof. Roberta Gwiazdowskiego, Bezpartyjnych Samorządowców oraz Pawła Kukiza "i jego środowisko". W ocenie europosła, Ruch Prawdziwa Europa prof. Mirosława Piotrowskiego to "bardzo ważny partner, podobnie jak inne środowiska katolickie".

Jakubiak pytany o ewentualną współpracę z partą PolEXIT, którą stara się zarejestrować krakowski europoseł Stanisław Żółtek, stwierdził: "Nie jesteśmy formacją pieniaczy, tylko jesteśmy reformatorami".

Dziennikarze pytali także o ewentualne rozmowy z posłem Piotrem Liroyem-Marcem z koła Wolność i Skuteczni. "My rozmawiamy ze wszystkimi. Jesteśmy politykami, tutaj nie ma miejsca na fochy, dąsy, czy obrażanie się. Natomiast trzeba by zmienić retorykę polityczną, żeby móc dojść do konsensusu z nami – czyli iść, żeby budować, a nie niszczyć" - podkreślił Jakubiak.

Na pytanie o możliwości rozmów z PiS Marek Jurek stwierdził, że "koledzy z PiS powinni dostać mocną żółtą kartkę za wszystko, co zrobili wobec swoich wyborców". "Żeby wiedzieć, że opinię prawicową trzeba szanować, jeżeli chce się ją reprezentować" - podkreślił europoseł, który w wyborach do PE w 2014 roku startował z listy PiS.

rud/ js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.