Środa, 15 Maj 2024

Nowi posłowie w Parlamencie Europejskim

24.01.2022, 10:22 Aktualizuj: 19.05.2022, 10:33
© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP

W 2021 roku w Parlamencie Europejskim pojawiło się dziesięcioro nowych posłów; od początku kadencji mandaty złożyło już 54 polityków.

Pierwsze zmiany w ławach dokonały się w styczniu – wówczas w ławach Parlamentu pojawiły się dwie nowe twarze. Tom Vandenkendelaere zastąpił w europarlamencie Krisa Peetersa, który został wiceprezesem Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Vandenkendelaere ma 36 lat. Jest absolwentem uniwersytetu w Kent. W 2014 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie stosunków międzynarodowych na podstawie rozprawy o wpływie przystąpienia Polski do UE na polsko-niemieckie stosunki polityczne. W trakcie pracy nad doktoratem odbywał staż naukowy m.in. na Uniwersytecie Warszawskim.

W związku z planowanym objęciem mandatu europosła zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego Belgapom, którą miał pełnić od 1 stycznia (Belgapom to stowarzyszenie zajmujące się handlem i przetwórstwem ziemniaków w Belgii).

W PE Tom Vandenkendelaere należy do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL, ang. EPP).

Drugi nowy europoseł to Ernő Schaller-Baross. Ma 35 lat, ukończył studia prawnicze, w trakcie których rozpoczął pracę w administracji węgierskiego Zgromadzenia Narodowego. Ostatnio był zastępcą sekretarza stanu do spraw stosunków międzynarodowych.

W PE jest członkiem EPL, pracuje w Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Prawnej.
Schaller-Baross zastąpił Józsefa Szájera, który z mandatu zrezygnował w cieniu skandalu. Szajer został pod koniec grudnia przyłapany przez policję w Brukseli na udziale w nielegalnym spotkaniu towarzyskim z udziałem ponad 20 osób, połączonym z uprawianiem seksu, które odbywało się mimo obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

W lutym europosłanką została Szwedka Emma Wiesner. Z wykształcenia jest magistrem nauk o środowisku, inżynieria systemów energetycznych. Pracowała m.in. jako członkini rady doradczej szwedzkiej Inspekcji Rynków Energii (Ei) czy kierownik ds. publicznych i zrównoważonego rozwoju w Northvolt AB. Działała także jako wiceprzewodnicząca Partii Centrum w Sztokholmie.

W Parlamencie Europejskim zasiliła grupę Renew Europe; zasiada w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, a także Delegacji do spraw Współpracy w ramach Wymiaru Północnego i do spraw Stosunków ze Szwajcarią i Norwegią, do Wspólnej Komisji Parlamentarnej UE–Islandia oraz do Wspólnej Komisji Parlamentarnej Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG).

Kolejne nowe nazwiska pojawiły się w PE w kwietniu. W ławach zasiadło wówczas dwóch nowych holenderskich eurodeputowanych. Rada Wyborcza powołała na te funkcje Thijsa Reutena z ramienia Partii Pracy (wakat powstał w wyniku rezygnacji Kati Piri) oraz Michiela Hoogeveena z partii JA21 (wakat po Derk-Jan Eppink). Pierwszy z polityków dołączył do Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D) i zasiadł w Komisji Spraw Zagranicznych; drugi zasilił grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (ECR/EKR) i został wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarczej i Monetarnej.

Nowego eurodeputowanego wprowadziła także Chorwacja. Ladislav Ilcic został posłem do Parlamentu Europejskiego po tym, jak popularna Ruza Tomasic wycofała się z polityki. Podobnie jak ona zasiadł w Komisji Rybołówstwa; pracuje także w Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii. Ilcic. Chorwacki polityk jest członkiem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Portugalczyk João Pimenta Lopes do Strasburga przyjechał pociągiem. Podróż zajęła mu 57 godzin i jak podkreślał, miała pokazać, że Europejski Rok Kolei był fikcją. Przedstawiciel  Parlamencie Europejskim dołączył do Grupy Lewicy, a pracuje m.in. w Komisji Transportu i Turystyki oraz Komisji Rybołówstwa.
Dwóch nowych eurodeputowanych wprowadziły w ubiegłym roku Niemcy. Karolin Braunsberger-Reinhold.

Jako członkini Europejskiej Partii Ludowej (EPP) działa m.in. w Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych, a także komisji śledczej ds. zbadania stosowania oprogramowania Pegasus i równoważnego oprogramowania szpiegowskiego służącego inwigilacji. Karierę zawodową zaczynała jako sprzedawczyni, by w końcu rozpocząć własną działalność gospodarczą, zacząć działać w samorządzie i lokalnych strukturach partyjnych.

Jej rodak Malte Gallée dołączył do Grupy Zielonych i działa w Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności.

W grudniu ponownie nastąpiła zmiana w szwedzkiej reprezentacji. Ilan de Basso wszedł do europejskiej polityki po tym, jak były parlamentarzysta Johan Danielsson został mianowany ministrem mieszkalnictwa w rządzie Magdaleny Andersson. „Zajmę się sprawami, które są ważne dla nas, socjaldemokratów i dla zwykłych ludzi. Chodzi o większą liczbę ludzi, bezpieczne miejsca pracy, sprawiedliwą zmianę klimatu i ochronę naszej demokracji. To są kwestie, nad którymi pracujemy wszyscy socjaldemokraci” – podkreślał, obejmując mandat. 

aba/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.