Poniedziałek, 29 Kwiecień 2024

Parlament chce bardziej przejrzystej polityki UE ws. szczepień

22.10.2021, 13:34 Aktualizuj: 22.10.2021, 13:49
Fot. European Union, 2020
Fot. European Union, 2020

Badania, zakupy i dystrybucja szczepionek przeciw Covid-19 w Unii Europejskiej muszą być bardziej przejrzyste - oświadczyli europosłowie w rezolucji, w której wezwali do wprowadzenia przepisów na rzecz większej transparentności w tym zakresie.

Rezolucję przyjęto 458 głosami przy 149 przeciw. 86 deputowanych wstrzymało się od głosu. Zdaniem PE przepisy w sprawie szczepień pozwoliłyby UE na ich bardziej skuteczną kontrolę. Wskazano także, że Komisja Europejska powinna z większą otwartością omawiać te zagadnienia z obywatelami.

„Strategia UE dotycząca szczepionek COVID-19 to właściwe podejście do walki z pandemią COVID-19. Petycje pokazują jednak, że niektórzy obywatele niechętnie podchodzą do szczepień. Dlatego musimy być bardziej przejrzyści w kwestii opracowywania, zakupów i dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19. By ta strategia odniosła sukces, społeczeństwo musi otrzymać więcej informacji; zwiększy to zaufanie wobec szczepionek i inwestycji UE, dzięki którym otrzymaliśmy szczepionki w rekordowym czasie, bezpłatnie dla wszystkich obywateli UE” - oświadczyła po głosowaniu przewodnicząca Komisji Petycji Dolors Montserrat (PPE, Hiszpania).

W celu zwiększenia przejrzystości posłowie chcą, by Komisja ujawniła, kto w jej imieniu zajmuje się negocjacjami na temat zakupu szczepionek. Posłowie uważają, że Komisja powinna także publikować umowy z dostawcami szczepionek, w tym szczegóły inwestycji publicznych i kosztów szczepionek, oraz informować o wszelkich potencjalnych naruszeniach tych umów.

Zdaniem deputowanych większa liczba wiadomości na ten temat może lepiej pomóc w walce z negatywnymi nastrojami wobec szczepień oraz z dezinformacją. Według posłów firmy farmaceutyczne powinny publikować obszerne dane i raporty z badań klinicznych.

PE uważa jednocześnie, że przyszłe kontrakty UE dotyczące szczepionek powinny sprawić, by były one bardziej dostępne na całym świecie, jako globalne dobro publiczne. Zdaniem deputowanych UE powinna pomóc innym krajom w walce z Covid-19 i przyspieszyć szczepienia, pokonując przeszkody w produkcji szczepionek.

Posłowie do PE proponują, by firmy mogły przekazywać swoje technologię (poprzez COVID-19 Technology Access Pool lub C-TAP Światowej Organizacji Zdrowia), a kraje wnosiły miały większy wkład w program COVAX. UE powinna również opracować globalną i publiczną strategię szczepień, która dotyczy sprawiedliwej dystrybucji szczepionek na całym świecie.

jjk

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.