Wtorek, 16 Kwiecień 2024

Parlament Europejski chce zawieszenia negocjacji akcesyjnych z Turcją

14.03.2019, 10:45 Aktualizuj: 14.03.2019, 10:51
© European Union 2018 - Source: EP/Mathieu Cugnot
© European Union 2018 - Source: EP/Mathieu Cugnot

Parlament Europejski opowiedział się w rezolucji za zawieszeniem negocjacji akcesyjnych z Turcją. Powodem są m.in. kwestie przestrzegania praw człowieka, praworządności, wolności mediów i walki z korupcją.

W rezolucji przyjętej przy 370 głosach za, 109 głosach przeciw i 143 wstrzymujących się, europosłowie z zadowoleniem przyjęli decyzję Turcji z ubiegłego roku o zniesieniu stanu wyjątkowego wprowadzonego po nieudanej próbie zamachu stanu w 2016 r.

Deputowani żałują jednak, że wiele z prerogatyw przyznanych prezydentowi i władzy wykonawczej po próbie zamachu stanu pozostaje w mocy i nadal ogranicza wolność oraz podstawowe prawa człowieka. Posłowie wyrażają wielkie zaniepokojenie ograniczaniem społeczeństwa obywatelskiego w kraju. Wskazują, że duża liczba aktywistów, dziennikarzy i obrońców praw człowieka przebywa w więzieniu.

Ze względu na nieprzestrzeganie praw człowieka i nową turecką konstytucję, Parlament Europejski zaleca formalne zawieszenie obecnych negocjacji akcesyjnych z Ankarą.

Posłowie PE wyrażają jednak wolę utrzymania otwartego dialogu politycznego z Turcją. Ich zdaniem fundusze UE muszą zostać udostępnione tureckiemu społeczeństwu obywatelskiemu, jednak nie za pośrednictwem Ankary i powinny być przeznaczone dla obrońców praw człowieka, studentów i dziennikarzy, w celu promowania i ochrony demokratycznych wartości i zasad.

Eurodeputowani uważają, że aby utrzymać Turcję gospodarczo "zakotwiczoną" w UE, należy zmodernizować unię celną UE-Turcja z 1995 r., obejmującą na przykład rolnictwo i zamówienia publiczne.

W odniesieniu do wojny w Syrii, rezolucja przypomina ważną rolę, jaką Turcja odegrała w czasie kryzysu migracyjnego, i wysiłki Ankary na rzecz zapewnienia uchodźcom tymczasowej ochrony. PE jest zdania, że Turcy okazali wielką gościnność, oferując schronienie dla ponad 3,5 mln syryjskich uchodźców.

„Zdaję sobie sprawę, że zaprzestanie rozmów akcesyjnych nie jest krokiem, który pomoże tureckim demokratom. W tym celu przywódcy UE muszą wykorzystać wszystkie możliwe narzędzia, aby wywierać większą presję na rząd turecki. Parlament wzywa zatem do udostępnienia specjalnych funduszy na wsparcie społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzy i obrońców praw człowieka w Turcji. Ponadto modernizacja unii celnej musi być uzależniona od wyraźnej poprawy w kwestii praw człowieka” - powiedziała sprawozdawczyni rezolucji Kati Piri (Socjaliści).

UE jest największym partnerem handlowym Turcji. Jednocześnie dwie trzecie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Turcji pochodzi z państw członkowskich UE. Negocjacje w sprawie przystąpienia Turcji do UE rozpoczęły się w 2005 r.

luo/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.