Poniedziałek, 6 Maj 2024

Parlament Europejski wniósł pozew przeciwko Komisji Europejskiej w związku z mechanizmem praworządności

30.10.2021, 07:07 Aktualizuj: 02.11.2021, 12:11
© European Union 2021 - Source : EP
© European Union 2021 - Source : EP

W odpowiedzi na wniosek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Davida Sassolego służba prawna PE złożyła w piątek do Trybunału Sprawiedliwości pozew przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie rozporządzenia w sprawie warunkowości.

Jak podkreślono w piątkowym komunikacie europarlamentu, rozporządzenie, które zostało przyjęte w grudniu ubiegłego roku, pozwala UE zawiesić płatności z budżetu UE na rzecz państw członkowskich, w których praworządność jest zagrożona. Jednak jak dotąd KE nie korzystała z niego. W związku z tym komisja prawna Parlamentu zaleciła podjęcie działań prawnych.

„Zgodnie z żądaniem zawartym w rezolucjach parlamentarnych, nasza służba prawna wniosła skargę przeciwko Komisji Europejskiej za niestosowanie w dniu dzisiejszym rozporządzenia w sprawie warunkowości do Trybunału Sprawiedliwości” - zaznaczył cytowany w komunikacie szef PE.

„Oczekujemy, że Komisja Europejska będzie działać w sposób spójny i sprosta temu, co powiedziała przewodnicząca (KE Ursula) von der Leyen podczas naszej ostatniej dyskusji plenarnej na ten temat. Słowa trzeba zamienić w czyny” – dodał Sassoli.

W ub. tygodniu w PE odbyła się burzliwa debata na temat wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego w kontekście prymatu prawa europejskiego. Premier Mateusz Morawiecki tłumaczył, że prawo unijne jest nadrzędne wobec  krajowego do poziomu ustawy i w obszarach przyznanych Unii kompetencji, natomiast najwyższym prawem pozostaje konstytucja. Według przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionuje podstawy Unii Europejskiej. Po debacie PE wydał komunikat, w którym poinformował, że „zwrócił się do Komisji Europejskiej o podjęcie natychmiastowych działań w obronie polskich obywateli i podstaw prawa UE poprzez uruchomienie mechanizmu warunkowości”.

Rozporządzenie w sprawie uwarunkowań dotyczących praworządności, mające na celu ochronę funduszy UE przed ich ewentualnym niewłaściwym wykorzystaniem przez rządy UE, weszło w życie 1 stycznia 2021 roku. W ramach nowych przepisów nie zaproponowano jednak żadnych instrumentów. Rada Europejska zwróciła się do Komisji o opóźnienie ich stosowania, tak by państwa członkowskie mogły je zaskarżyć do Trybunału Sprawiedliwości UE (Polska i Węgry uczyniły to 11 marca 2021 roku), oraz do czasu, gdy Komisja opracuje szczegółowe wytyczne dotyczące ich stosowania.

W rezolucji przyjętej pod koniec czerwca 506 głosami do 150, przy 28 wstrzymujących się od głosu, europosłowie stwierdzili, że rozporządzenie dotyczące warunkowości w zakresie praworządności, które weszło w życie 1 stycznia 2021 roku, dotyczy również środków przydzielonych za pośrednictwem unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy. Mimo to Komisja Europejska nie zaproponowała żadnych środków na mocy nowych przepisów i nie dotrzymała terminu 1 czerwca, wyznaczonego przez europarlament w rezolucji z 25 marca, na sfinalizowanie wytycznych dotyczących stosowania rozporządzenia. Uznano wtedy, że stanowi to "wystarczającą podstawę do podjęcia kroków prawnych przeciwko Komisji na mocy art. 265 TFUE".

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.