Wtorek, 23 Kwiecień 2024

PE o praworządności w Polsce, zniekształcaniu historii europejskiej i sytuacji w Iranie

09.01.2020, 12:06 Aktualizuj: 15.01.2020, 08:44
© European Union 2019 - Source : EP
© European Union 2019 - Source : EP

Kwestia praworządności w Polsce, problem zniekształcenia historii Europy, jako reakcja na słowa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz bieżąca sytuacja w Iranie - znajdą się wśród zagadnień poruszanych na rozpoczynającej się w poniedziałek sesji plenarnej PE.

Na najbliższym posiedzeniu PE w Strasburgu odbędzie się debata i głosowanie nad rezolucją na temat praworządności w Polsce i na Węgrzech w kontekście prowadzonych wobec tych krajów procedur z art. 7. Osobne rezolucje zostaną poddane pod głosowanie w czwartek.

W PE odbędzie się również debata na temat zniekształcenia historii Europy i pamięci o II wojnie światowej. Wniosek w tej sprawie przygotowała delegacja PO-PSL. Chodzi o słowa prezydenta Rosji, który ocenił, że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, a pakt monachijski z 1938 r., obwiniając Polskę za wybuch konfliktu.

Posłowie będą również debatować nad skutkami ostatniej konfrontacji USA i Iranu z szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem. Debata odbędzie się we wtorek po południu.

Stosunki między Stanami Zjednoczonymi a Iranem zostały jeszcze bardziej napięte, gdy USA zabiły najwyższego irańskiego dowódcę wojskowego, Kasema Sulejmaniego, podczas ataku dronów w stolicy Iraku, Bagdadzie, w piątek 3 stycznia. W odwecie Iran zaatakował dwie bazy lotnicze w Iraku, w których stacjonują m.in. siły USA i Kanady. Zaledwie kilka godzin później irańskie siły zbrojne "w rezultacie ludzkiego błędu" zestrzeliły ukraiński samolot, który przelatywał w pobliżu ważnego obiektu wojskowego.

Podczas sesji w Strasburgu posłowie do PE zaplanowano przyjęcie rezolucji ws. Brexitu, w której – zgodnie z jej projektem - wyrażą obawy związane z przyszłym sposobem zarządzania prawami obywateli przez rządy Wielkiej Brytanii oraz UE-27.

Posłowie będą również głosować nad zaproponowanym przez KE Zielonym Ładem. Wcześniej przedyskutują wnioski legislacyjne wspierające przejście na gospodarkę niskoemisyjną w UE.

PE chce również wiążących przepisów ujednolicających ładowarki do telefonów i innych urządzeń przenośnych, aby ograniczyć odpady elektroniczne i "ułatwić ludziom życie". Posłowie będą nalegać, aby wspólna ładowarka pasowała do wszystkich telefonów komórkowych, tabletów, czytników książek elektronicznych i innych urządzeń przenośnych.

Według szacunków, stare ładowarki generują ponad 51 000 ton odpadów elektronicznych rocznie.

Podczas sesji plenarnej obędzie się również debata z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen nt. nadchodzącej konferencji w sprawie przyszłości Europy. Parlament będzie też głosował nad własnymi propozycjami w tej sprawie. Europosłowie chcą, aby głosy obywateli znalazły się w centrum szerokich dyskusji na temat sposobów radzenia sobie z wyzwaniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, których nie przewidziano podczas powstawania traktatu lizbońskiego. Konferencja powinna rozpocząć się w 2020 roku i trwać dwa lata.

W czwartek, ostatniego dnia sesji, posłowie mają wezwać do ustalenia wiążących celów podczas światowej konferencji o różnorodności biologicznej COP 15, podobnych do celów klimatycznych z porozumienia paryskiego. Konferencja ONZ w sprawie różnorodności biologicznej w 2020 roku, COP 15, powinna przyczynić się do zatrzymania obecnej tendencji utraty różnorodności biologicznej, stwierdzono w projekcie rezolucji.

kic/

 
 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.