Czwartek, 25 Kwiecień 2024

PE wzywa do nałożenia sankcji na Turcję

24.10.2019, 13:04 Aktualizuj: 24.10.2019, 13:05
PAP/EPA/Gailan Haji
PAP/EPA/Gailan Haji

Parlament Europejski wzywa do nałożenia sankcji na Turcję z powodu operacji militarnej w Syrii; europarlamentarzyści potępili turecką interwencję i wezwali Ankarę do wycofania wojsk z syryjskich terytoriów.

W przyjętej w czwartek rezolucji posłowie do PE ostrzegają, że militarna interwencja turecka w północno-wschodniej Syrii jest nie tylko poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego, ale zagraża stabilności i bezpieczeństwu całego regionu.

Posłowie stanowczo sprzeciwiają się  tureckim planom utworzenia tzw. strefy bezpieczeństwa wzdłuż granicy w północno-wschodniej Syrii oraz wyrażają zaniepokojenie, że porozumienie USA-Turcja w sprawie tymczasowego zawieszenia broni może posłużyć legitymizacji tureckiej okupacji tej „strefy bezpieczeństwa”.

Posłowie do PE wzywają do stworzenia w północno-wschodniej Syrii strefy bezpieczeństwa pod auspicjami ONZ.

Turcja i sprzymierzeni z jej siłami syryjscy bojownicy rozpoczęli zbrojną ofensywę w północno-wschodniej Syrii 9 października. Deklarowanym celem operacji o kryptonimie Źródło Pokoju było wyparcie z przygranicznego pasa na środkowym odcinku granicy turecko-syryjskiej kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) i utworzenie tam "strefy bezpieczeństwa" o szerokości 30 km, do której Ankara miałaby przesiedlić syryjskich uchodźców przebywających w Turcji.

Władze w Ankarze uważają Kurdów z YPG za terrorystów z powodu ich powiązań ze zdelegalizowaną w Turcji separatystyczną Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Strona kurdyjska oskarża z kolei Turcję o zbrodnie wojenne podczas ofensywy.

Służby prasowe PE wskazują, że turecka inwazja wojskowa spowodowała dużą liczbę ofiar cywilnych i wojskowych po obu stronach granicy oraz doprowadziła - według danych ONZ - do przesiedlenia co najmniej 300 tys. obywateli.

W przyjętej rezolucji Parlament Europejski wyraził solidarność z ludnością kurdyjską, podkreślając znaczący wkład "Demokratycznych Sił Syrii" w walkę z Państwem Islamskim.

Posłowie wyrazili zaniepokojenie doniesieniami, że "w związku z turecką ofensywą setki więźniów ISIS, w tym wielu zagranicznych bojowników, uciekają z obozów w północnej Syrii, co zwiększa ryzyko odrodzenia się ISIS".

Posłowie uważają też - jak głosi komunikat służb prasowych PE, "za niedopuszczalne, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan używa uchodźców do szantażowania UE".

"Wzywają Radę do ustanowienia szeregu ukierunkowanych sankcji i zakazu wydawania wiz dla tureckich urzędników odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka oraz ukierunkowanych sankcji gospodarczych przeciwko Turcji. Posłowie proponują również zawieszenie preferencji handlowych w ramach umowy dotyczącej produktów rolnych oraz, w ostateczności, zawieszenie unii celnej UE–Turcja" - głosi komunikat PE.

js/
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.