Czwartek, 28 Maj 2020

PKW: OKW mogą obwieszczać wynik wyborów do PE najwcześniej o godz. 23

14.05.2019, 09:54 Aktualizuj: 14.05.2019, 10:16
Fot. PAP/T. Żmijewski
Fot. PAP/T. Żmijewski

Obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie najwcześniej 26 maja o godz. 23.00 czasu polskiego - ogłosiła Państwowa Komisja Wyborcza.

PKW odwołuje się w swojej decyzji do faktu, że właśnie najpóźniej o godz. 23 zakończy się głosowanie we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej.

"W związku z tym obwodowe komisje wyborcze mogą podawać do wiadomości publicznej wyniki głosowania w obwodzie od godz. 23.00 czasu polskiego w dniu 26 maja 2019 r." - głosi komunikat PKW.

Unijne przepisy nie narzucają ciszy wyborczej. Zakazują jedynie publikacji oficjalnych wyników wyborów, nawet cząstkowych i wstępnych, przed zamknięciem wszystkich lokali wyborczych w całej UE. Jednak sondaże exit polls mogą być publikowane.

Przy okazji poprzednich wyborów do Parlamentu Europejskiego PKW wskazywała, że podczas ciszy wyborczej także w Polsce nie jest zakazane informowanie o sondażach exit poll z innych krajów członkowskich.

W Polsce badanie exit poll podczas tegorocznego głosowania przeprowadzi pracownia Ipsos. Jej ankieterzy przepytają wyborców przed 845 losowo wybranymi lokalami wyborczymi.

Wyniki badania zostaną one zaprezentowane na antenach największych stacji telewizyjnych w Polsce: TVP, Polsatu i TVN-u. Będą one zawierały informacje o: procentowym poparciu dla ogólnopolskich komitetów wyborczych w skali całego kraju, podziale mandatów oraz frekwencji, a także kandydatach, którzy zdobyli mandaty w PE.

js/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.