Sobota, 18 Styczeń 2020

Powyborcze przetasowania - 16 nowych posłów złożyło ślubowanie

12.06.2019, 11:55 Aktualizuj: 12.06.2019, 11:59
Fot.PAP/W.Olkuśnik
Fot.PAP/W.Olkuśnik

W wyborach do PE mandaty zdobyło 19 posłów na Sejm i dwóch senatorów. W środę na początku plenarnego posiedzenia Sejmu 16 nowych posłów złożyło ślubowanie.

Posłowie wypowiedzieli rotę przysięgi, która brzmi: "Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej".

Na razie nieobsadzone pozostaną dwa mandaty poselskie. Z kolei poseł Dominik Tarczyński przeniesie się z Wiejskiej do Strasburga jak Wielka Brytania opuści UE. W przypadku Senatu dwa mandaty pozostaną nieobsadzone do końca kadencji.

W ubiegłym tygodniu powyborcze przetasowania objęły rząd. Ze stanowiskami pożegnali się, obejmując mandaty posłów do PE, wicepremier Beata Szydło, szef MSWiA Joachim Brudziński, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, szefowa MEN Anna Zalewska, minister w KPRM Beata Kempa i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

W wyborach do PE PiS uzyskało 45,38 proc. głosów, KE - 38,47 proc., Wiosna - 6,06 proc. PiS zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska - 22, a Wiosna - 3.

woj/

 

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.