Stałe komisje i podkomisje Parlamentu Europejskiego wybrały składy swoich prezydiów na najbliższe dwa i pół roku. Podajemy składy przewodniczących i wiceprzwodniczących 19 komisji i dwóch podkomisji. Jedna komisja - zatrudnienia i spraw socjalnych nie wybrała swojego prezydium.
Komisja spraw zagranicznych:
przewodniczący: David McALLISTER (EPP, DE)
wiceprzewodniczący: Witold Jan WASZCZYKOWSKI (ECR, PL)
Komisja rozwoju:
przewodniczący: Tomas TOBÉ (EPP, SE)
wiceprzewodniczący: Pierrette HERZBERGER-FOFANA (Greens/EFA, DE)
Norbert NEUSER (S&D, DE)
Chrysoula ZACHAROPOULOU (Renew Europe, FR)
Erik MARQUARDT (Greens/EFA, DE)
Komisja handlu międzynarodowego:
przewodniczący: Bernd LANGE (S&D, DE)
wiceprzewodniczący: Jan ZAHRADIL (ECR, CZ)
Iuliu WINKLER (EPP, RO)
Anna-Michelle ASIMAKOPOULOU (EPP, EL)
Marie-Pierre VEDRENNE (Renew Europe, FR)
Komisja budżetu:
Przewodniczący: Johan VAN OVERTVELDT (ECR, BE)
wiceprzewodniczący: Janusz LEWANDOWSKI (EPP, PL)
Olivier CHASTEL (Renew Europe, BE)
Margarida MARQUES (S&D, PT)
Niclas HERBST (EPP, DE)
Komisja kontroli budżetowej:
przewodniczący: Monika HOHLMEIER (EPP, DE)
wiceprzewodniczący: Isabel GARCÍA MUÑOZ (S&D, ES)
Caterina CHINNICI (S&D, IT)
Martina DLABAJOVÁ (Renew Europe, CZ)
Tamás DEUTSCH (EPP, HU)
Komisja spraw gospodarczych i monetarnych:
przewodniczacy: Roberto GUALTIERI (S&D, IT)t
wiceprzewodniczący: Luděk NIEDERMAYER (EPP, CZ)
Stephanie YON-COURTIN (Renew Europe, FR)
Derk Jan EPPINK (ECR, NL)
José GUSMÃO (GUE/NGL, PT)
Komisja środowiska naturalnego, zdrowia publicznego i ochrony żywności:
przewodniczący: Pascal CANFIN (Renew Europe, FR)
woceprzewodniczący: Bas EICKHOUT (Greens/EFA, NL)
Seb DANCE (S&D, UK)
Cristian-Silviu BUŞOI (EPP, RO)
Anja HAZEKAMP (GUE/NGL, NL)
Komisja przemysłu, badań naukowych i energii:
przewodniczący: Adina-Ioana VĂLEAN (EPP, RO)
wiceprzewodniczacy: Zdzisław KRASNODĘBSKI (ECR, PL)
Morten PETERSEN (RE, DK)
Patrizia TOIA (S&D, IT)
Lina GALVEZ MUÑOZ (S&D, ES)
Komisja rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów:
przewodniczący: Petra DE SUTTER (Greens/EFA, BE)
wiceprzewodniczacy: Pierre KARLESKIND (Renew Europe, FR)
Maria GRAPINI (S&D, RO)
Róża THUN (EPP, PL)
Maria Manuel LEITÃO MARQUES (S&D, PT)
Komisja trannsportu i turustyki:
przewodniczący: Karima DELLI (Greens/EFA, FR)
Johan DANIELSSON (S&D, SE)
Sven SCHULZE (EPP, DE)
István UJHELYI (S&D, HU)
Jan-Christoph OETJEN (Renew Europe, DE)
Komisja rozwoju regionalnego:
przewodniczacy: Younous OMARJEE (GUE/NGL, FR)
wiceprzewodniczacy: Krzysztof HETMAN (EPP, PL)
Komisja rolnicta i rowoju wsi:
przewodniczacy: Norbert LINS (EPP, DE)
wiceprzewodniczacy: Francisco GUERREIRO (Greens/EFA, PT)
Daniel BUDA (EPP, RO)
Komisja rybołówstwa:
przewodniczacy: Chris DAVIES (Renew Europe, UK)
wiceprzewodniczacy: Peter van DALEN (EPP, NL)
Søren GADE (Renew Europe, DK)
Giuseppe Ferrandino (S&D, IT)
Cláudia MONTEIRO DE AGUIAR (EPP, PT)
Komisja kultury i edukacji:
przewodniczacy: Sabine VERHEYEN (EPP, DE)
wiceprzewodniczacy: Romeo FRANZ (Greens/EFA, DE)
Dace MELBĀRDE (ECR, LV)
Komisja prawna:
przewodniczacy: Lucy NETHSINGHA ( Renew Europe, UK)
wiceprzewodniczacy: Sergey LAGODINSKY (Greens/EFA, DE)
Marion WALSMANN (EPP, DE)
Ibán GARCIA DEL BLANCO (S&D, ES)
Raffaele STANCANELLI (ECR, IT)
Komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych:
przewodniczacy: Juan Fernando LÓPEZ AGUILAR (S&D, ES)
wiceprzewodniczacy: Maite PAGAZAURTUNDÚA (RE, ES)
Pietro BARTOLO (S&D, IT)
Emil RADEV (EPP, BG)
Komisja spraw konstytucyjnych:
przewodniczacy: Antonio Tajani (EPP, IT)
wiceprzewodniczacy: Gabriele Bischoff (S&D, DE)
Komisja praw kobiet i rownouprawnienia:
przewodniczacy: Evelyn REGNER (S&D, AT)
wiceprzewodniczacy: Eugenia RODRÍGUEZ PALOP (GUE/NGL, ES)
Gwendoline DELBOS-CORFIELD (Greens/EFA, FR)
Elissavet VOZEMBERG-VRIONIDI (EPP, EL)
Robert BIEDROŃ (S&D, PL)
Komisja petycji:
przewodniczacy: Dolors MONTSERRAT (EPP, ES)
wiceprzewodniczacy: Tatjana ŽDANOKA (GREENS/EFA, LV)
Yana TOOM (Renew Europe, EE)
Ryszard CZARNECKI (ECR, PL)
Cristina MAESTRE MARTÍN DE ALMAGRO (S&D, ES)
Podkomisja bezpieczeństwa i obrony:
przewodniczacy: Nathalie LOISEAU (Renew Europe, FR)
wiceprzewodniczacy: Nikos ANDROULAKIS (S&D, EL)
Kinga GÁL (EPP, HU)
Özlem DEMIREL (GUE/NGL, DE)
Lukas MANDL (EPP, AT)
Podkomisja praw człowieka:
przewodniczacy: Maria ARENA (S&D, BE)
wiceprzewodniczacy: Irina VON WIESE (Renew Europe, UK)
Hannah NEUMANN (GREENS/EFA, DE)
Karoline EDTSTADLER (EPP, AT)
Raphaël GLUCKSMANN (S&D, FR)
woj/