Środa, 22 Maj 2019

Rezolucja PE: uwaga na dezinformacyjne kampanie propagandowe

13.03.2019, 13:09 Aktualizuj: 13.03.2019, 13:16
© European Union 2019 - Source: EP/Marc Dossmann
© European Union 2019 - Source: EP/Marc Dossmann

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję, w której zwraca uwagę na zagrożenia dla europejskiej demokracji wynikające rosyjskich kampanii propagandowych, głównego źródła dezinformacji w Europie. Dokument uchwalono 489 głosami "za", przy 148 przeciw i 30 wstrzymujących się.

Posłowie wzywają UE do wzmocnienia utworzonej w 2015 r. grupy zadaniowej East StratCom i przekształcenia jej w pełnoprawną strukturę w ramach Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, aby skuteczniej mogła przeciwdziałać rosyjskiej propagandzie.

W rezolucji Parlament przestrzega przed kampaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi przeciw Europie przez Rosję, ale też przez Chiny, Iran i Koreę Północną. Ocenia, że  coraz agresywniejsze działania tych państw, mają na celu podważenie fundamentów i zasad demokracji europejskich, jak również suwerenności wszystkich krajów Partnerstwa Wschodniego.

Posłowie domagają się, aby firmy z branży mediów społecznościowych, firmy kurierskie i dostarczające wyszukiwarki internetowe podlegały specjalnym regulacjom prawnym. Firmy, które nie usuną szybko fałszywych wiadomości będących elementem kampanii dezinformacyjnych, powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności. Właściwe organy w państwach członkowskich powinny być w stanie zidentyfikować i zlokalizować autorów i sponsorów publikowanych treści politycznych.

PE zdecydowanie potępił ingerencję obcych państw w wybory i referenda. Zachęca państwa członkowskie UE do zmiany ordynacji wyborczych w taki sposób, by dawały im podstawę prawną do aktywnego przeciwdziałania zagrożeniom wynikającym z kampanii dezinformacyjnych, cyberataków, cyberprzestępstw. Ponadto państwa członkowskie powinny wspierać kraje stowarzyszone z UE oraz Bałkany Zachodnie w zapewnieniu skutecznej ochrony wyborów przed wrogą działalnością propagandową podmiotów zewnętrznych.

Według sprawozdawczyni Anny Fotygi (EKR/PiS) dezinformacja zatruwa serca i umysły. "Nie możemy dłużej zaprzeczać, że nasze instytucje i społeczeństwa są celem wrogiej propagandy Kremla, która jest częścią szerszej strategii. Na szczęście jesteśmy bardziej doświadczeni, zdeterminowani i zjednoczeni, by przeciwdziałać takim działaniom. Nasza odpowiedź zależy od prężnych społeczeństw, przejrzystych mediów i zachęcania do pluralizmu przy jednoczesnym unikaniu cenzury" - podkreśliła europosłanka.

Dzień wcześniej PE przyjął przepisy chroniące wybory europejskie w maju 2019 r. przed niewłaściwym wykorzystaniem danych. Inspiracją dla przepisów były miedzy innymi przypadki manipulacji danymi w celu wpłynięcia na referendum w sprawie brexitu w Wielkiej Brytanii oraz skandalu z udziałem Facebooku i agencji Cambridge Analytica. Nowe przepisy pozwalają nakładać sankcje finansowe na paneuropejskie partie polityczne i fundacje, które celowo wykorzystywałyby w sposób nielegalny dane osobowe w swoich europejskich kampaniach wyborczych.

woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.