Czwartek, 28 Maj 2020

Sassoli: dialog między stronami w Libii musi zostać wznowiony

13.01.2020, 10:00 Aktualizuj: 13.01.2020, 10:03
Fot.PE
Fot.PE

Ogłoszenie zawieszenia broni w Libii to krok we właściwym kierunku, konieczne jest teraz wznowienie dialogu między stronami w celu znalezienia politycznego rozwiązania kryzysu - podkreślił szef PE David Sassoli w oświadczeniu.

„Z zadowoleniem przyjmujemy ogłoszenie zawieszenia broni w Libii między premierem Fajizem as-Saradżem a generałem Chalifą Haftarem. Zatrzymanie konfliktu zbrojnego jest pierwszym fundamentalnym krokiem we właściwym kierunku. Jest to wynik, nad którym Unia Europejska ciężko pracowała" - zaznaczył szef PE.

Sassoli podziękował też szefowi unijnej dyplomacji Josepowi Borrellowi, przewodniczącemu Rady Europejskiej Charlesowi Michelowi oraz rządom krajowym, które wykazały jedność, popierając pokojową inicjatywę Unii Europejskiej.

"Konieczne jest teraz utrwalenie tej decyzji i wznowienie, po miesiącach impasu, dialogu między stronami w celu znalezienia politycznego rozwiązania kryzysu w Libii. Unia Europejska pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych i w ramach procesu berlińskiego może i musi odgrywać wiodącą rolę w ułatwianiu tego. Naszym celem jest stabilna Libia, demokratyczna i wolna od zewnętrznych ingerencji. Decyzja o swojej przyszłości nie należy do nikogo oprócz samych Libijczyków. Unia Europejska jest gotowa wywiązać się ze swojej roli” - dodał szef PE.

Uznawany przez społeczność międzynarodową rząd Libii zaakceptował w niedzielę apel o zawieszenie broni, z którym wystąpiła Rosja i Turcja kilka godzin po ogłoszeniu przez rywala gen. Haftara zaprzestania wrogich działań przeciwko siłom rządowym.

Premier Saradż ogłosił w komunikacie "zawieszenie broni począwszy od północy w niedzielę", rezerwując "prawo sił do odpowiedzi atak lub agresję, które mogą nadejść od strony przeciwnej".

Saradż podkreślił, że zaakceptował zawieszenie broni w odpowiedzi na środowy apel prezydentów Turcji i Rosji, Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina.

W sobotę, przed północą siły Haftara ogłosiły zawieszenie broni, począwszy o godziny 00.00 w niedzielę, nie nawiązując bezpośrednio do apelu Moskwy i Ankary.

Pogrążona w chaosie po obaleniu dyktatury Muammara Kadafiego w 2011 roku Libia jest rozdarta między dwoma rywalizującymi ośrodkami władzy: na zachodzie jest rząd jedności narodowej Saradża, ustanowiony w 2015 roku i popierany przez ONZ, a na wschodzie - rząd w Bengazi, którego szefem ogłosił się Haftar.

luo/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.