Niedziela, 19 Maj 2024

Styczeń w Parlamencie Europejskim pod znakiem nowych władz

31.01.2022, 11:28 Aktualizuj: 19.05.2022, 11:34
© European Union 2022 - Source : EP
© European Union 2022 - Source : EP

Styczeń upłynął w Parlamencie Europejskim pod znakiem śmierci przewodniczącego Dawida Sassolego. Ze względu na połowę kadencji wymieniły się także władze w komisjach.

W nocy z poniedziałku na wtorek 11 stycznia zmarł przewodniczący Parlamentu Europejskiego, włoski socjaldemokrata David Sassoli. Polityk w przeszłości cierpiał na białaczkę, był hospitalizowany jesienią ub. roku z powodu poważnego zapalenia płuc, które nie było związane z koronawirusem. Od 26 grudnia przebywał w Centrum Referencyjnym Onkologii w Aviano.

W trakcie sesji plenarnej europosłowie uczcili pamięć zmarłego przewodniczącego. Otwierając ceremonię, pełniąca obowiązki przewodniczącej Parlamentu Roberta Metsola powiedziała: „Europa straciła lidera, demokracja straciła mistrza, a my wszyscy straciliśmy przyjaciela. Zawsze wiedział, jak przełożyć wartości, w które wierzył, na konkretne działania.” Podkreśliła, jak Sassoli „walczył o to, aby Parlament pozostał aktywny podczas najbardziej krytycznych miesięcy pandemii i umożliwił nam uchwalenie ważnych pakietów legislacyjnych, których potrzebowała Europa i jej obywatele”.

Zgodnie z umową miedzy największymi grupami politycznymi w europarlamencie, w drugiej części kadencji stanowisko szefa PE miało przypaść EPL. We wtorek, 18 stycznia na stanowisko przewodniczącej Parlamentu Europejskiego została wybrana maltańska eurodeputowana Roberta Metsola z grupy Europejskiej Partii Ludowej. Otrzymała 458 głosów, przy wymaganej większości 309 głosów.

O stanowisko szefa PE ubiegały się też: Alice Kuhnke (Zieloni) i Sira Rego (Lewica). Kuhnke dostała 101 głosów, a Rego 57. Z kandydowania na tę funkcję zrezygnował natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.
Wiceprzewodniczącą Parlamentu Europejskiego została ponownie była premier, europosłanka Ewa Kopacz (PO). Otrzymała 467 głosów. 

W kolejnym dniu sesji plenarnej prezydent Francji Emmanuel Macron mówił o priorytetach swego kraju na czas półrocznego przewodnictwa w Radzie UE. Dużo miejsca poświęcił kwestiom bezpieczeństwa i konieczności dialogu z Rosją.

„Jeżeli chodzi o obronność, to nie możemy tylko reagować na kryzysy międzynarodowe. Musimy być w stanie przewidywać i przygotowywać się na zagrożenia. (...) Musimy mieć doktrynę naszej obrony w zgodności z NATO. I musimy mieć także strategię, dotyczącą przemysłu obronnego i niezależności technologicznej” - postulował Macron na forum PE, dodając, że Europa musi stworzyć porządek bezpieczeństwa na naszym kontynencie.

„Bezpieczeństwo naszego kontynentu wymaga abyśmy uzbroili naszą Europę. Musi być ona siłą pokoju i równowagi, w szczególności w dialogu z Rosja. Bronię tego dialogu od wielu lat. To nie jest opcja. (...) Potrzebujemy go. Musimy postawić nasze jasne wymagania i musimy sprawić, że zostaną one uszanowane. To musi być szczery dialog biorący pod uwagę destabilizację, spekulację i manipulację (ze strony Rosji)” - przekonywał Emmanuel Macron.

Po sesji prezydent Francji Emmanuel Macron i nowa szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola zorganizowali wspólną konferencję prasową, jednak bez możliwości zadawania pytań, co spotkało się z krytyką ze strony dziennikarzy.

Wśród decyzji podjętych przez PE na tej sesji znalazło się m.in. zatwierdzenie porozumienia osiągniętego w ubiegłym roku z Radą Unii Europejskiej w sprawie zwiększenia uprawnień unijnego organu regulacyjnego ds. leków - Europejskiej Agencji Leków.

Zdaniem PE Europejska Agencja Leków (EMA) będzie lepiej przygotowana do monitorowania i łagodzenia niedoborów istotnych produktów leczniczych i wyrobów medycznych w celu reagowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia publicznego. Utworzone zostaną dwie „grupy sterujące ds. niedoborów”, odpowiednio dla leków i wyrobów medycznych, a EMA utworzy europejską platformę monitorowania niedoborów i będzie nią zarządzać, aby ułatwić gromadzenie danych.

Agencja utworzy również publiczną stronę internetową zawierającą informacje na temat niedoborów. Dane dotyczące badań klinicznych oraz informacje o produktach leczniczych dopuszczonych do obrotu będą udostępniane szybko i w przejrzysty sposób.

Z kolei koniec stycznia upłynął w Parlamencie Europejskim pod znakiem wyboru nowego kierownictwa komisji w związku z upływem połowy obecnej kadencji PE.

Lider Nowej Lewicy, europoseł Robert Biedroń (S&D) został wybrany na przewodniczącego Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) w Parlamencie Europejskim. Biedroń jest pierwszym Polakiem wybranym na to stanowisko.

„Ogromny zaszczyt i odpowiedzialność. Jest to zwieńczenie mojej dwudziestoletniej walki o prawa kobiet i równouprawnienie i zapewniam, że zrobię wszystko, aby równość płci w Europe wreszcie stała się rzeczywistością” - podkreślił eurodeputowany w komunikacie.

Witold Waszczykowski (PiS) został wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych (AFET), stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji Petycji (PETI) objął Ryszard Czarnecki (PiS). Z kolei wiceprzewodniczącym Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) został profesor Zdzisław Krasnodębski (PiS) - przekazał EKR w komunikacie.

Andrzej Halicki (PO) został wiceprzewodniczącym Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych(LIBE) PE, stanowisko wiceprzewodniczącego Komisji ds. Budżetu (BUDG) objął Janusz Lewandowski (PO). Z kolei wiceprzewodniczącym Komisji Rozwoju Regionalnego oraz Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) został Krzysztof Hetman (PSL).

luo/ asc/ aba
 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.