Czwartek, 20 Luty 2020

UE/ Komisja PE za ukróceniem nielegalnego handlu zwierzętami domowymi

21.01.2020, 18:47 Aktualizuj: 22.01.2020, 11:14

Komisja ochrony środowiska Parlamentu Europejskiego opowiedziała się we wtorek za wprowadzeniem środków, które ograniczą wykorzystywanie paszportów zwierząt domowych UE przez przestępców nielegalnie handlujących tymi zwierzętami.

Paszport dla zwierząt domowych - dokument, który pokazuje, czy posiadają one wymagane szczepienia, np. przeciwko wściekliźnie - ma umożliwić ludziom podróżowanie z nimi.

Europosłowie wskazują, że organizacje przestępcze w UE wykorzystują te dokumenty, by nielegalnie handlować psami i kotami. Transportują je w niedopuszczalnych warunkach, a wiele z nich nie jest szczepionych przeciwko chorobom takim jak wścieklizna. Nielegalnie sprzedawane zwierzęta są zwykle tańsze niż te pochodzące z legalnych hodowli, więc proceder uderza również w hodowców.

Przyjęta we wtorek rezolucja komisji PE wzywa do wprowadzenia obowiązkowego w całej Unii systemu rejestracji dla kotów i psów oraz dla autoryzowanych hodowców i sprzedawców zwierząt.

Komisja PE chce także zaostrzenia prawa i kar dla nielegalnych handlowców, pomagających im weterynarzy oraz osób lub organów publicznych, które dostarczają fałszywe paszporty.

Reuters informuje, że PE ma głosować nad rezolucją w lutym i przekazać swoje zalecenia Komisji Europejskiej, który opracuje projekty aktów legislacyjnych.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ akl/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.