Czwartek, 28 Marzec 2024

UE podpisała umowę z Serbią ws. współpracy przy zarządzaniu granicami

19.11.2019, 21:39 Aktualizuj: 20.11.2019, 10:26

Unia Europejska podpisała we wtorek umowę z Serbią w sprawie współpracy w zakresie zarządzania granicami. Pozwoli ona na prowadzenie na terenie bałkańskiego kraju działań przez funkcjonariuszy Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej, pod warunkiem zgody Belgradu.

„Chciałbym podziękować Serbii za jej wysiłki i zaangażowanie w zapewnianie ściślejszej współpracy z UE w zakresie zarządzania granicami i migracją. Jest to w interesie zarówno Serbii, jak i UE. Dzięki podpisanej dziś umowie zacieśniamy nasze stosunki z partnerami z Bałkanów Zachodnich, przybliżając ich do UE" - powiedział Dimitris Avramopoulos, komisarz ds. migracji i spraw wewnętrznych.

Umowa pozwala Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) pomagać Serbii w zarządzaniu granicami, prowadzić wspólne operacje i rozmieszczać zespoły w regionach Serbii graniczących z UE, z zastrzeżeniem zgody Belgradu.

Działania te mają na celu rozwiązanie problemu nielegalnej migracji i przestępczości transgranicznej. Mogą obejmować zwiększoną pomoc techniczną i operacyjną na granicy.

Dzisiejsza umowa jest trzecią, która zostanie zawarta z krajem partnerskim, po podpisaniu podobnych z Albanią w październiku 2018 r. i Czarnogórą w październiku 2019 r. Negocjacje z Serbią zakończono w sierpniu 2018 r., a projekt umowy parafował komisarz Avramopoulos oraz wicepremier i minister spraw wewnętrznych Serbii Nebojsa Stefanović 20 września 2018 r.

Podobne umowy zostały również parafowane z Macedonią Północną (lipiec 2018 r.) oraz Bośnią i Hercegowiną (styczeń 2019 r.) i są w trakcie finalizacji.

Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna rozpoczęła pierwszą w historii wspólną operację na terytorium sąsiedniego kraju nienależącego do UE w Albanii 22 maja tego roku.

Frontex może przeprowadzać wspólne operacje na terytorium krajów sąsiadujących, pod warunkiem uprzedniego zawarcia umowy o statusie między Unią Europejską a danym krajem.

Zgodę na umowę musi jeszcze wyrazić Parlament Europejski.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ jm/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.