Niedziela, 5 Maj 2024

Unijne sankcje obejmują tylko kwestie nieistotne dla rosyjskiej gospodarki? Fake News

25.04.2022, 13:30 Aktualizuj: 26.04.2022, 08:48
European Union, 2022 Copyright
European Union, 2022 Copyright

Nie jest prawdą, że unijne embargo wprowadzone po wybuchu wojny na Ukrainie obejmuje tylko kwestie nieistotne dla rosyjskiej gospodarki. Unijne sankcje nałożone na Rosję dotyczą bardzo szerokiego zakresu ograniczeń finansowych i gospodarczych. Ostatni pakiet sankcji obejmuje m.in. zakaz eksportu do krajów UE rosyjskiego węgla, drewna czy cementu.

Na Twitterze opublikowano informację, że unijne sankcje nałożone na Rosję dotyczą tylko kwestii nieistotnych dla rosyjskiej gospodarki. Informacja ta nie jest prawdziwa, ponieważ, w reakcji na rosyjską agresję militarną na Ukrainę, Unia Europejska przyjęła wiele sankcji wobec Rosji, które sukcesywnie są rozszerzane. Odpowiedzialne za ich wdrażanie, a także wykrywanie naruszeń i nakładanie kar są poszczególne kraje należące do UE. „Jako strażniczka traktatów Komisja zapewnia jednolite wdrażanie prawa UE i monitoruje egzekwowanie sankcji przez państwa członkowskie” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Pierwszy pakiet sankcji po wybuchu wojny na Ukrainie został wprowadzony 25 lutego i dotyczył głównie sektora finansowego oraz  eksportu do Rosji określonych towarów i technologii w rafinacji ropy naftowej. Trzy dni później wprowadzono zakazy przelotu nad przestrzenią powietrzną UE i dostępu do portów lotniczych UE dla wszelkiego rodzaju rosyjskich przewoźników. Zakazano również zawierania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym uniemożliwiając Rosji dostęp do rezerw walutowych przechowywanych w UE. W kolejnym pakiecie sankcji odcięto kluczowe rosyjskie banki z systemu SWIFT.

15 marca wprowadzono zakaz importu z Rosji wyrobów z żelaza i stali. Zakazano też  realizacji nowych inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, z wyjątkiem energii jądrowej i transportu produktów energetycznych.

Piąty pakiet sankcji został ogłoszony 8 kwietnia. Obejmuje on całkowity zakaz importu wszystkich form rosyjskiego węgla. Zgodnie z informacją Siergieja Mochalnikowa, dyrektora Wydziału Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Rozwoju Rynku Paliw Ministerstwa Energii eksport węgla z Rosji do Europy w 2021 r. wyniósł 50,4 mln ton. Oznacza to, że w wyniku nałożonych sankcji Rosja straciła rynek zbytu dla prawie 30 proc. eksportowanego wcześniej surowca.

Wprowadzono również dodatkowe zakazy przywozu do krajów UE cementu, wyrobów gumowych, drewna, alkoholu w tym napojów alkoholowych oraz wysokiej jakości owoców morza. Wprowadzono również przepisy, które uniemożliwią Rosji obchodzenie sankcji poprzez eksport towarów przez Białoruś.

W piątym pakiecie sankcji wprowadzono też częściowy zakaz pracy dla rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych w UE. Wprowadzono całkowity zakaz udziału obywateli i podmiotów rosyjskich w zamówieniach publicznych w UE. Rozszerzono również zakaz  eksportu banknotów i sprzedaży zbywalnych papierów wartościowych obywatelom lub podmiotom rosyjskim na wszystkie oficjalne waluty UE.

Od początku konfliktu nakładane są też indywidualne ograniczenia na konkretne osoby i podmioty gospodarcze.

Więcej: https://fakehunter.pap.pl/raport/509ee669-44c5-4c89-aaa1-ce74214ee704

mr/ kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.