Poniedziałek, 16 Grudzień 2019

Von der Leyen w pierwszą podróż poza UE uda się do Afryki

01.12.2019, 16:25 Aktualizuj: 02.12.2019, 10:12

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w pierwszym tygodniu sprawowania urzędu uda się do Afryki, aby podkreślić znaczenie tego kontynentu dla Unii Europejskiej. W weekend Niemka rozmawiała telefonicznie z liderami państw G7 i G20.

"Moja pierwsza wizyta zagraniczna poza UE będzie do Afryki. Polecę do Addis Abeby, żeby spotkać się z przewodniczącym Unii Afrykańskiej Moussą Fakim" - powiedziała w niedzielę grupie dziennikarzy szefowa KE.

Von der Leyen zaczęła sprawowanie urzędu od rozmów telefonicznych z szefami państw i rządów krajów G7 i G20. Do wczesnego popołudnia w niedzielę dzwoniła m.in. do przywódców Chin, Turcji, Korei Południowej, Australii i Indonezji.

Rozmowy, choć kurtuazyjne, mają podkreślić, że nowa Komisja będzie "geopolityczna" i będzie zajmować się kwestiami globalnymi, by zapewnić UE odpowiednie miejsce między światowymi mocarstwami: USA i Chinami.

Nowe unijne przywództwo chce, by wszelkie rozwiązania - czy to dotyczące cyfryzacji, ochrony danych, czy kwestii klimatycznych - które zostaną wypracowane w Europie, były punktem odniesienia dla innych regionów na świecie.

W poniedziałek przewodnicząca Komisji weźmie udział w inauguracji szczytu klimatycznego COP25 w Madrycie, gdzie ma mówić o wiodącej roli UE w walce ze zmianami klimatycznymi.

Po środowym inauguracyjnym posiedzeniu jej kolegium w Brukseli von der Leyen poleci w piątek do stolicy Etiopii, gdzie spotka się z premierem Abiyem Ahmedem, laureatem tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Bedzie też rozmawiała z prezydent tego kraju Sahle-Work Zewde, która jest jedyną kobietą na tym stanowisku na Czarnym Kontynencie. Rozmowy z premierem i prezydent Etiopii, a także z przedstawicielem Unii Afrykańskiej mają pokazać, że nowa KE chce dobrych relacji z Afryką.

Już w czasie kadencji poprzedniej Komisji pod przewodnictwem Jean-Claude'a Junckera ze względu na masowy napływ migrantów do Europy KE wyszła z inicjatywą utworzenia funduszu na rzecz Afryki. Celem było poprawienie sytuacji na miejscu, tak by Afrykanie nie decydowali się na niebezpieczne przeprawy przez Morze Śródziemne i nie emigrowali do Europy.

Masowy napływ migrantów doprowadził do jednego z najpoważniejszych kryzysów UE w ostatnich latach i podzielił państwa członkowskie. Nowa Komisja chce wypracować nowe rozwiązania dotyczące systemu azylowego, którego nie udało się zmienić w minionych pięciu latach. W tym celu wiceszef KE Margaritis Schinas oraz komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson mają jeździć po państwach członkowskich, żeby dowiedzieć się, jakie są ich nieprzekraczalne linie, a na co są w stanie się zgodzić.

Wynik tych konsultacji - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP z Brukseli - ma został przekuty na propozycje pod koniec pierwszego lub na początku drugiego kwartału.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka (PAP)

stk/ akl/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.