Poniedziałek, 16 Grudzień 2019

W PE ponownie 44 delegacje międzyparlamentarne

17.07.2019, 19:44 Aktualizuj: 18.07.2019, 13:12
© European Union 2017 - Source : EP
© European Union 2017 - Source : EP

Parlament będzie miał 44 delegacje międzyparlamentarne w tej kadencji, utrzymujące stosunki z parlamentarzystami w innych krajach, regionach i organizacjach.

W środę w południe posłowie głosowali nad składem delegacji międzyparlamentarnych. Propozycja przedstawiona przez Konferencję Przewodniczących Parlamentu (tj. przewodniczącego PE i przywódców grup politycznych) została przyjęta przez podniesienie rąk. Nominacje zostały ogłoszone o godz. 19.00. (Szczegóły tutaj).

Lista delegacji liczy 44 pozycje - jest ich tyle samo, co w poprzedniej kadencji.

Delegacje międzyparlamentarne utrzymują stosunki i wymieniają informacje z parlamentarzystami w innych krajach, regionach i organizacjach w celu promowania podstawowych wartości UE: wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz praworządności.

Po zatwierdzeniu przez posłów do PE charakteru i liczebności delegacji międzyparlamentarnych, grupy polityczne i posłowie niezrzeszeni powołują członków delegacji na podstawie decyzji wewnętrznych. Skład tych delegacji musi gwarantować sprawiedliwą reprezentację państw członkowskich, poglądów politycznych i płci.

Przewodniczący i wiceprzewodniczący delegacji będą wybierani na posiedzeniach inauguracyjnych delegacji, które mają się odbyć we wrześniu 2019 roku.

kic/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.