Sobota, 18 Styczeń 2020

W środę nadzwyczajna sesja PE w związku z Europejskim Zielonym Ładem

06.12.2019, 14:31 Aktualizuj: 06.12.2019, 14:34
Fot.PE
Fot.PE

W Brukseli odbędzie się w środę nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego, na której przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i jej zastępca Frans Timmermans przedstawią eurodeputowanym plan Europejskiego Zielonego Ładu.

KE ma też oznajmić kiedy zamierza przyjąć odpowiednie propozycje legislacyjne, jakie będą składać się na Europejski Zielony Ład. Rozwiązania te mają pozwolić Europie stać się pierwszym neutralnie klimatycznym kontynentem do 2050 roku.

Posiedzenie Parlamentu odbędzie się w przeddzień szczytu UE, na którym przywódcy państw unijnych mają rozmawiać o podwyższeniu ambicji klimatycznych. KE chciałaby, żeby jeszcze w grudniu wszystkie państwa członkowskie zobowiązały się do celu neutralności klimatycznej. Na razie na złożenie tak daleko idącej deklaracji nie zdecydowała się m.in. Polska, która musiałaby ponieść najwyższe koszty transformacji.

W środę przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przekazała, że celem Komisji Europejskiej wraz z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym będzie zmobilizowanie w latach 2020-2027 na ten cel funduszy rzędu 100 mld euro. Nie jest jednak jasne, ile środków KE zamierza wyasygnować bezpośrednio z unijnego budżetu, aby wesprzeć najbardziej uzależnione od węgla regiony w UE.

stk/ woj/

Więcej o:

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.