Poniedziałek, 16 Grudzień 2019

W tym tygodniu w PE: edukacja seksualna w Polsce, tureckie wiercenia i migracja

12.11.2019, 10:41 Aktualizuj: 13.11.2019, 17:27
© European Union 2017 - Source : EP
© European Union 2017 - Source : EP

Europosłowie będą głosować w tym tygodniu nad rezolucją w sprawie "penalizacji edukacji seksualnej" w Polsce, omówią niedawne odwierty prowadzone przez Turcję na wodach UE, zajmą się też migracją.

Mur berliński

Na początku sesji plenarnej, w środę, posłowie upamiętnią 30. rocznicę upadku muru berlińskiego. Wydarzenie, które miało miejsce 9 listopada 1989 r. przyczyniło się do zjednoczenia Europy.

Prawa dzieci

Deputowani tego dnia upamiętnią też inną rocznicę - 20 listopada minie 30 lat od uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Posłowie do PE omówią, jakie postępy poczyniono, będą też dyskutować nad wyzwaniami, jakie współczesny świat stawia przed młodymi ludźmi.

Tureckie wiercenia

Również w środę na parlamentarną agendę wraca Turcja. Europosłowie omówią niedawne odwierty prowadzone przez ten kraj na wodach UE we wschodniej części Morza Śródziemnego, które wywołały napięcia na scenie międzynarodowej. W październiku, podczas debaty o tureckiej operacji wojskowej w Syrii, posłowie wyrazili swoje obawy i wezwali do podjęcia środków przeciwko Turcji.

Migracja

Z kolei w czwartek, posłowie będą debatować nad kwestiami związanymi z migracją, szczególnie nad sytuacją w Bośni i w tzw. hotspotach (punktach szybkiej rejestracji migrantów) w Grecji.

Edukacja seksualna w Polsce

Tego dnia posłowie do PE będą też głosować nad rezolucją w sprawie "penalizacji edukacji seksualnej" w Polsce. Podczas debaty na ostatniej sesji plenarnej wielu posłów wyraziło obawy dotyczące proponowanego w Polsce ustawodawstwa, wzywając polski rząd do zmiany lub wycofania go.

Wysłuchania kandydatów na komisarzy

W czwartek też troje nowych kandydatów na komisarzy: Olivér Várhelyi (Sąsiedztwo i rozszerzenie), Adina-Ioana Vălean (Transport) i Thierry Breton (Rynek wewnętrzny) zostanie wysłuchanych przez odpowiednie komisje parlamentarne, jeśli wcześniej Komisja Prawna pozytywnie rozpatrzy ich oświadczenia majątkowe.

Podczas wysłuchań, deputowani sprawdzą kompetencje i zdolność kandydatów do realizacji programu, który przewodnicząca-elekt Ursula von der Leyen przedstawiła posłom do PE w lipcu.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.