Piątek, 26 Kwiecień 2024

WHO: szczepienia każdego roku ratują przed śmiercią od 2-3 mln ludzi

14.08.2019, 16:29 Aktualizuj: 15.08.2019, 10:33
© European Union 2018 - Source : EP
© European Union 2018 - Source : EP

Co wspólnego mają ospa, polio, odra, świnka i ospa? To niektóre z chorób, którym można zapobiegać, stosując szczepionki – zaznaczył w analizie Parlament Europejski. Według danych WHO szczepienia każdego roku ratują przed śmiercią od 2-3 mln ludzi.

PE zauważył, że  w przeszłości choroby te prowadziły do śmierci albo licznych komplikacji takich jak ślepota czy paraliż. Dziś - dzięki upowszechnieniu szczepień - ospa uważana jest praktycznie za niewystępującą. Podobnie może stać się z chorobą Heinego-Medina, jeśli obecne wysiłki w walce z tym schorzeniem będą kontynuowane. W przypadku innych chorób szczepienia pozwoliły ograniczyć ich zasięg. Tak jest  w przypadku odry.

"Przed wprowadzeniem szczepionki we wczesnych latach 60. XX wieku odra - wysoce zakaźny wirus rozprzestrzeniający się drogą kropelkową - zabijała 2,6 miliona ludzi rocznie na całym świecie. W 2016 r. spowodowała śmierć 89 780 osób" – podkreślono w analizie.

Jak dodano, w XXI wieku szczepienia nadal stanowią jedno z najważniejszych narzędzi na rzecz zdrowia publicznego. Każdego roku ratują przed śmiercią od 2 do 3 mln ludzi, a gdyby zwiększyć ich zasięg, to - według Światowej Organizacji Zdrowia - można by zmniejszyć liczbę zgonów o kolejne 1,5 mln.

PE wskazał, że chociaż liczba zachorowań na odrę i zgonów nią spowodowanych zmniejsza się na świecie, to w 2017 r. w UE odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, czyli trzy razy więcej niż w 2016 r. (4643). Rok później, w 2018 r., wykryto 12 352 przypadków choroby.

Jak zauważył Parlament, najskuteczniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się odry jest upewnienie się, że przynajmniej 95 proc. populacji jest zaszczepione dwiema dawkami szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika jednak, że w UE tylko Chorwacja, Węgry, Litwa, Portugalia, Słowacja, Hiszpania i Szwecja osiągnęły ten cel w 2016 r.

W ub. roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której wyraził zaniepokojenie niedostatecznymi wskaźnikami dotyczącymi szczepień w UE i ich konsekwencjami dla zdrowia publicznego.

Zdaniem europosłów różne krajowe strategie w zakresie szczepień, rosnące ceny szczepionek i odmowa szczepienia to tylko niektóre z czynników, które należy uwzględnić w polityce na rzecz podniesienia liczby szczepień.

W rezolucji posłowie wezwali Komisję Europejską do zachęt na rzecz harmonizacji kalendarza szczepień w całej UE i do wzmocnienia wsparcia dla krajowych inicjatyw w zakresie szczepień. Posłowie do PE z zadowoleniem przyjęli natomiast porozumienie o wspólnych zamówieniach, które ma sprawić, że zakupy szczepionek przez państwa członkowskie będą tańsze.

Według PE, szczególnie niepokojące jest zjawisko uchylania się od szczepionek (opóźniania lub odmowy przyjęcia szczepionki pomimo dostępności usługi), zwłaszcza w przypadku, gdy rodzice nie zgadzają się na szczepienie dziecka.

Powody uchylania się od szczepionek są różne: z jednej strony dekady szeroko rozpowszechnionych szczepień sprawiły, że ich zalety przestały być dostrzegane przez opinię publiczną; z drugiej strony wiele osób uważa, że szczepionki nie są bezpieczne i mogą mieć skutki uboczne (pomimo wielu badań naukowych stwierdzających brak związku między szczepionką przeciw odrze, śwince i różyczce a autyzmem).

W rezolucji europosłowie poparli wspólny plan działania w sprawie szczepień, który ma służyć walce z uchylaniem się od szczepienia. Ponadto posłowie do PE przedstawili szereg środków mających na celu zwiększenie przejrzystości oceny bezpieczeństwa szczepionek.

W rezolucji zasugerowali także więcej kampanii informacyjnych i uświadamiających, by walczyć z fałszywymi informacjami na temat szczepień, zwłaszcza w Internecie.

kic/

 

 

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.