Środa, 22 Maj 2019

Wybory do PE: PKW zarejestrowała kolejne komitety wyborcze

11.03.2019, 12:49 Aktualizuj: 12.03.2019, 08:46
© European Union 2006 - EP
© European Union 2006 - EP

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kolejne trzy komitety, które wystawią swoich kandydatów w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. W sumie zarejestrowanych jest już osiem komitetów, a start w wyborach zapowiadają kolejne ugrupowania.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym komitety mają czas na zgłaszanie się do PKW do 6 kwietnia, a ponieważ jest to sobota, w praktyce termin ten upływa 8 kwietnia.

Dotychczas PKW zarejestrowała osiem komitetów: KWW Kukiz'15; KW Ruch 11 Listopada; KWW Konfederacja Korwin, Braun, Liroy, Narodowcy; KW PiS oraz KWW Polska Fair Play Bezpartyjni Roberta Gwiazdowskiego; KKW Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni i KW "Wiosna" Roberta Biedronia.

Start w wyborach europejskich zapowiada też blok: Ruch Prawdziwa Europa, Prawica Rzeczypospolitej i Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin. Ugrupowania nie zgłosiły się jeszcze w PKW, ale zapowiadają wspólne listy do Parlamentu Europejskiego.

Liderzy ugrupowań: prof. Mirosław Piotrowski, dr Krzysztof Kawęcki oraz dr Bogusław Rogalski zapowiadają, że "Sojusz nie jest formacją zamkniętą". "Otwieramy się na wszystkie siły społeczne i polityczne, którym bliska jest Europa, na jaką kiedyś umawiali się jej ojcowie założyciele. A więc: +Europa chrześcijańska+, +Europa wszystkich jej narodów+, +Europa bez armii biurokratów, nonsensownych dyrektyw i absurdów+, +Europa bez moralnego chaosu i promocji LGBT++, +Europa opowiadająca się za cywilizacją życia" - oświadczyli liderzy trzech partii prawicowych.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, tylko komitetom utworzonym przez partie polityczne i koalicje partii politycznych oraz przez wyborców przysługuje prawo zgłaszania kandydatów na europosłów i prowadzenia - na zasadzie wyłączności - kampanii wyborczej na rzecz kandydatów. Dopiero gdy PKW przyjmie zawiadomienie, komitet wyborczy może wykonywać czynności wyborcze, w tym dotyczące zgłaszania list kandydatów na europosłów, czy pozyskiwać i wydatkować środki finansowe.

Termin rejestracji list kandydatów startujących wyborach do PE mija 16 kwietnia.

Wybory do PE odbędą się w Polsce 26 maja. W całej UE wybory odbędą się w dniach 23-26 maja; Europejczycy wybiorą w sumie 705 europosłów.

js/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.