Wtorek, 22 Październik 2019

Zieloni w PE zagłosują przeciw kandydaturze Ursuli von der Leyen

11.07.2019, 09:05 Aktualizuj: 11.07.2019, 09:10
© European Union 2019 - Source: EP/Dominique Hommel
© European Union 2019 - Source: EP/Dominique Hommel

Grupa Zielonych w Parlamencie Europejskim będzie głosować przeciwko kandydaturze Ursuli von der Leyen na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej - poinformowano po spotkaniu grupy z niemiecką minister obrony w Brukseli.

Na ten temat wypowiedziała się liderka Zielonych Ska Keller. "Oświadczenia Ursuli von der Leyen były rozczarowujące. Nie usłyszeliśmy żadnej konkretnej propozycji, czy to w sprawie praworządności, czy klimatu. Zostaliśmy wybrani z mandatem do wprowadzania zmian i nie widzimy, że te zmiany byłyby możliwe z tą kandydatką" - oświadczyła.

Brak poparcia Zielonych oznacza, że von der Leyen będzie trudniej zdobyć wymaganą większość w PE, która pozwoliłaby jej na szefowanie Komisji Europejskiej. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się w przyszłym tygodniu w Strasburgu.

Jak dodała Keller, przewodniczący KE musi być strażnikiem praworządności i wartości europejskich. "Ursula von der Leyen unikała naszych pytań o praworządność i demokrację w Europie. Jest to poważna wada w kontekście jednego z głównych pytań, przed którymi stoi UE" - napisała.

Zdaniem innego lidera frakcji Philippe'a Lambertsa, von der Leyen ignoruje kryzys klimatyczny, "a nawet chce dążyć do niższych celów klimatycznych, niż wcześniej uzgodniono w Parlamencie Europejskim".

"Pani von der Leyen nie jest po prostu przewodniczącą Komisji, którą grupa Zielonych może poprzeć. Twierdzimy, że wyborcy zasługują na demokratyczny i przejrzysty proces, jeśli chodzi o wybór przewodniczącego Komisji. Proces kandydata wiodącego nie był respektowany, co jest zdradą europejskiego elektoratu" - dodał Lamberts.

luo/ woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.