Niedziela, 19 Maj 2024

PE: oczekiwania europosłów wobec unijnego szczytu

23.06.2021, 18:30 Aktualizuj: 23.06.2021, 18:33
Fot.PE
Fot.PE

W środę, w pierwszym dniu sesji plenarnej, europosłowie skierowali do szefowej Komisji Europejskiej i portugalskiej prezydencji swoje oczekiwania wobec szczytu Rady Europejskiej, który ma zająć się kwestiami COVID-19, odbudowy po pandemii, migracji oraz stosunków z Turcją i Rosją. Unijni przywódcy zjadą do Brukseli w czwartek.

Debatowano z wiceprzewodniczącym KE Maroszem Szefczoviczem oraz portugalską sekretarz stanu Aną Paulą Zacarias, wzywając unijne instytucje do sprawnego wdrożenia mechanizmów naprawczych tak, aby wyprowadzić Europę z kryzysu wywołanego przez COVID-19. Istotnym wątkiem dyskusji była unijna polityka migracyjna i azylowa; padały głosy za wezwaniem państw członkowskich do przyjęcia systemu relokacji migrantów docierających do państw frontowych UE. Deputowani wzywali też Radę i KE do wdrożenia przepisów i procedur ochrony praworządności, w kontekście uchwalonej ostatnio przez Węgry ustawy antypedofilskiej.

Unijny szczyt, obok licznych kwestii dotyczących polityki zagranicznej i migracji, ma zająć się także epidemią COVID-19 i Funduszem Odbudowy. W projekcie konkluzji zawarto zapis o tym, że Rada Europejska z zadowoleniem przyjmuje postępy w dziedzinie szczepień i ogólną poprawę sytuacji epidemicznej, podkreślając jednocześnie potrzebę kontynuowania wysiłków w zakresie szczepień oraz zachowania czujności i koordynacji w odniesieniu do pojawiania się i rozprzestrzeniania nowych wariantów koronawirusa.

Rada Europejska ma też potwierdzić zaangażowanie UE na rzecz solidarności międzynarodowej w odpowiedzi na pandemię. "Należy szybko kontynuować bieżące prace, mające na celu zwiększenie światowej produkcji szczepionek i powszechnego dostępu do nich, w szczególności za pośrednictwem COVAX. Wszystkie kraje produkujące i producenci powinni aktywnie uczestniczyć w wysiłkach na rzecz zwiększenia światowych dostaw szczepionek, surowców, terapii i środków terapeutycznych Covid-19 na całym świecie oraz koordynować działania w przypadku wąskich gardeł w dostawach i dystrybucji" - napisano w projekcie.

Rada Europejska ma zachęcić Komisję i Radę do kontynuowania prac nad krajowymi planami odbudowy, tak aby państwa członkowskie mogły w pełni wykorzystać potencjał finansowania w ramach Funduszu Odbudowy, oraz podkreślić znaczenie pełnego i terminowego wdrożenia planów.

woj/

PLIKI COOKIES

Ta strona korzysta z plików cookie. Sprawdź naszą politykę prywatności, żeby dowiedzieć się więcej.